середу, 12 червня 2019 р.

130 років тому народився Ігор Сікорський – геніальний український авіаконструктор


      «У мого роду, який з’явився в селі на Київщині,  де мій дід і прадід були священиками, суто українське походження», І. Сікорський.
Його називали «містер Гелікоптер». Перед його генієм шанобливо схилялися рятувальники і врятовані, пілоти й колеги-конструктори, бізнесмени-авіаперевізники й світові лідери. Він був гідним нащадком українських козаків ,що славилися своєю відвагою, і став одним з великих  українців, які  уславили нашу рідну країну в цілому світі. 
         А все почалося тоді, коли в ранньому дитинстві хлопчика зачарувала мамина розповідь про  Леонардо да Вінчі, який працював над кресленнями «залізного птаха». Через багато років Ігор Сікорський втілить мрію великого Леонардо. Він створить і підніме в повітря свої літаки й гелікоптери…
       Ігор Сікорський народився у Києві, в родині відомого психіатра Івана Сікорського. 1900р. Ігор Сікорський захопився конструюванням.  Наприкінці 1903р. преса зарясніла сенсаційними повідомленнями:  американці Вілбур та Орвел Райти здійснили перший у світі політ на власноруч сконструйованому літаку «Флаєр». Тоді ж Ігор Сікорський визначився зі своїм майбутнім: він будуватиме літаки.  
       Влітку 1908р. Сікорський почав розробляти свій перший  вертоліт. Однак ні цей вертоліт, ні наступний, створений 1910р., — так і не злетіли. На заваді стала відсутність двигуна необхідної потужності. Сікорський береться до створення аероплана. На основі глибоких знань, отриманих в інституті, Сікорський починає працювати над власною теорією конструювання 1924-й  – рік появи першого американського літака Сікорського. По війні у США  було створено понад  340 фірм, які зайнялися розробкою гелікоптерів. Однак фірма Сікорського перемогла у складній конкурентній боротьбі й стала світовим лідером вертольотобудування і в США, і в цілому світі. Гелікоптери Сікорського успішно використовуються в армії, береговій охороні, рятувальних та санітарних службах, у різних галузях господарства.  До речі,  конструктор вважав головною місією своїх вертольотів саме рятування, а не бойові дії. Гвинтокрили Сікорського, за свідченням сучасників, врятували понад півтора мільйона  життів.
       Останньою роботою Ігоря Сікорського став вертоліт S-58, розроблений у 1954–1955р.р. Він використовувався  в понад 50 країнах світу – як в армії, так і в цивільній авіації. 1957р. І. І. Сікорський завершив свою діяльність головного конструктора компанії, залишившись технічним консультантом. Компанія, обладнана найновішою технікою,  випускала  щомісяця 45–55 вертольотів. Творінням  Сікорського  належала більшість світових рекордів. 
       У Радянському Союзі ім’я Ігоря Сікорського  було «забороненим».  А коли й згадувалося, то лише негативно:   Лише в незалежній Україні вийшли друком об’єктивні публікації про нашого великого співвітчизника. На будівлі колишніх майстерень КПІ була встановлена меморіальна дошка. Найкращі студенти факультету аерокосмічних систем щороку отримують стипендію ім. Ігоря Сікорського.
       14 травня 2008р. на території Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут імені  Ігоря Сікорського» встановлено пам’ятник геніальному авіаконструктору. Постамент прикрашає вислів І. І. Сікорського: «Знімаю капелюха перед Альма-Матер, яка підготувала мене до підкорення неба».  
                                                                                                           Людмила Шатарська — головний бібліотекар 
                                                                                                            відділу технічної літератури

Немає коментарів:

Дописати коментар