середа, 28 лютого 2018 р.

День штурманської служби авіації Збройних сил України

28 лютого День штурманської служби авіації Збройних сил України з'явився недавно — в 2008 році. Згідно з наказом міністра оборони країни № 427 він святкується щорічно 28 лютого. Мета внесення в календар нової дати, як було зазначено в офіційних документах, — підтримати престиж штурманської служби авіації Збройних сил України. Також ця акція спрямована на стимулювання військовослужбовців до сумлінного виконання службових обов'язків, розвиток авіаційних традицій і поліпшення військово-патріотичного виховання». Відомо, що першими штурманами стали офіцери артилерії тоді ще армії царської Росії в 1910-х роках. Причому на цю роль обирали виключно тих, хто не тільки вмів коригувати ведення вогню на практиці, але і володів математичними знаннями. Під час Першої світової війни бомбардири перекваліфікувалися в навігатори і стали забезпечувати льотчиків польотними картами.  Бурхливий розвиток штурманської служби авіації України, що входила тоді до складу СРСР, довелося на 20-30-ті роки минулого століття. В той період був здійснений переліт з Москви в Нью-Йорк, а також політ по складній трасі «Москва — Анкара — Тбілісі — Тегеран — Термез — Кабул — Ташкент». Впоратися з цими маршрутами льотчикам допомогли штурмани, які розрахували параметри польотів з граничною точністю. Штурмани користуються повагою і в наш час — не в останню чергу завдяки складності роботи. В обов'язки фахівців цієї професії входить збір великої кількості даних, які штурман повинен проаналізувати, зіставити і видати пілоту у вигляді трьох цифр: курсу, висоти та швидкості польоту, — завдання непросте і украй відповідальне.
Відділ технічної літератури Тернопільської ОУНБ  приєднується до відзначення професійного свята працівників авіації. Хочемо зазначити , що ця професія сьогодні набуває особливої популярності та поваги. Сучасна авіація та космонавтика, високі технології у виробництві  літальних апаратів базуються на використанні існуючих та розробці нових знань. Але для цього потрібні вміння, досвід, професіоналізм. Ми допоможемо вам оволодіти цими  знаннями. На вас, шановні читачі ,чекають найновіші видання у галузі авіації та космонавтики –наукові збірники, монографії, практичні посібники, профільні періодичні видання, тощо. Усі бажаючі зможуть ще більше дізнатись про життя та творчий шлях видатних інженерів –конструкторів Української авіації, ознайомитись з новими та традиційними методами у створенні літальних апаратів. Сподіваємось, що наші шановні читачі знайдуть час не лише для перегляду сторінок нашого блогу, але й відвідають читальний зал бібліотеки, щоб на власні очі побачити та прочитати безцінну літературу. Будемо раді вашим відгукам та пропозиціям.
                                                                               Людмила Шатарська, головний бібліотекар
                                                                               відділу технічної літератури ТОУНБ

субота, 10 лютого 2018 р.

ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ РАДІО


Всесвітній День Радіо − молоде свято, вперше його відзначили тільки в 2012 році. А рішення про його проведення ЮНЕСКО прийняла в 2011. Дату святкування обрано не випадково − саме 13 лютого 1946 вперше вийшло в ефір “Радіо ООН”, станція розташовувалася в штаб-квартирі Організації Об’єднаних Націй. Як кажуть засновники свята, цей день повинен послужити зміцненню співпраці між усіма, хто має відношення до радіо, − будь-то великі мовні компанії або одинаки-аматори. ЮНЕСКО закликає всі країни брати активну участь у Всесвітньому дні радіо. На честь цього свята вже зараз у багатьох державах, що входять до ЮНЕСКО, організовуються різноманітні заходи за участю радіомовних компаній. Також в цей день будь-якому радіоаматору не соромно відправити якомога більше вітальних радіограм своїм товаришам по захопленню в усьому світі. Крім Всесвітнього дня радіо, заснованого ЮНЕСКО, шанувальники цього виду зв’язку відзначають також Всесвітній день радіоаматора. Він припадає на 18 квітня .Цього дня в 1925 році в Парижі був створений Міжнародний радіоаматорський союз, який і став ініціатором свята. У деяких країнах відзначається також День радіо − дата більш знайома нашим співвітчизникам , ніж Світовий день радіо та Міжнародний день радіоаматора. День радіо в нашій країні святкують 7 травня. Саме в цей день в 1895 році російський фізик Олександр Попов провів перший сеанс радіозв’язку. З новими виданнями  даної тематики можна оперативно ознайомитися в читальному залі відділу технічної літератури ТОУНБ, замовити ксерокопію, сканувати.

четвер, 1 лютого 2018 р.

Засновник Харківського університету (до 250-річчя від дня народження Василя Назаровича Каразіна)


«Могутнім може бути тільки народ, озброєний знаннями…»

В. Н. Каразін

30 січня 2018 року виповнюється 250 років від дня народження Каразіна Василя Назаровича – видатного ученого, винахідника, громадського діяча, просвітителя та педагога. Для більшості людей він асоціюється лише із заснуванням Харківського університету. Однак його заслуги у освітній галузі набагато вагоміші: Василь Назарович є засновником перших початкових шкіл для кріпаків, автором численних праць з хімії, астрономії, селекції.

В. Н. Каразін народився 30 січня 1773 року в селі Кручик на Слобожанщині у родині офіцера російської армії Назара Олександровича Каразіна. Початкову освіту Василь здобував у маєтку батька, де проводив багато часу із дітьми селян-кріпаків, товаришував із ними.

У 1783 році, після смерті батька, навчався і виховувався у Кременчуцькому та Харківському приватних пансіонах, де викладали кращі тогочасні просвітники. Був особисто знайомий з Григорієм Савичем Сковородою, спілкувався з ним у будинку вітчима. Саме твори цього видатного українського філософа вплинули на подальше формування світогляду Василя Каразіна.

У1802 році Василь Назарович займає провідну посаду у щойно створеному Міністерстві народної освіти та починає реалізовувати ідеї щодо заснування університету в Харкові.. 24 січня 1803 року уряд видав указ, яким дозволяв відкрити університет у Харкові. університет.

У 1811 році В. Каразіним було створено Філотехнічне Товариство для поширення досягнень науки, техніки та розвитку промисловості в Україні. У цей час Василь Назарович видає низку робіт, присвячених сільському господарству, метеорології. Величезну увагу він приділяв хімії, тому для проведення дослідів у Кручику було збудовано велику лабораторію.

У фондах нашої бібліотеки зберігаються книги та періодичні видання, у яких розміщено праці Василя Назаровича Каразіна та статті про його життя та діяльність


Постать Каразіна цікавить й сучасних дослідників. А переглянути книги та публікаціії про життя  та творчу діяльність видатного українського вченого можна у читальному залі відділу технічної літератури Тернопільської ОУНБ. Запрошуємо до перегляду.
                                     Людмила Шатарська, головний бібліотекар 
                                     відділу технічної літератури ТОУНБ