середа, 23 грудня 2015 р.

125 років першому метрополітену


      Лондонське метро відзначило ювілей. Перша у світі лінія метрополітену між станціями «Фаррінгтон» і «Паддінгтон» довжиною близько 6 км була відкрита 125 років назад. В той день усі лондонські газети присвятили цій події перші сторінки. Випробовувати новий міський транспорт прийшло стільки народу, що на поїзд неможливо було сісти вже після першої зупинки. На основі першої лінії виникла сучасна розгалужена мережа лондонської підземки, що включає 420 станцій. Згодом жителі британської столиці дали метрополітену прізвисько, яке буквально перекладається як «труба».
        Історія Київського метрополітену бере свій початок у 1960 році, коли пасажири підземного транспорту вперше спустилися на Вокзальну, Університетську, Хрещатик, Арсенальну та станцію Дніпро. Саме ці станції столичного метро були першими, котрі формували єдину гілку підземки залізничного полотна протяжністю понад 5 км. Минуло 55 років і тепер Київ може похизуватися 52 станціями, які сміливо можна назвати прикрасою міста. Станції символічно розфарбовані на зелену, синю та червону гілки.
Як створювався український метрополітен, про його проблеми та досягнення розповідають книги та періодичні видання з фонду відділу технічної літератури Тернопільської ОУНБ. Тут ви також знайдете цікаву та корисну інформацію про всі види транспорту — однієї з найважливіших галузей економіки. Вашими помічниками стануть науково-практичне видання «Залізничний транспорт України», який занесено до переліку наукових фахових видань України; науково-популярний журнал «За рулем»; науково-виробничий журнал «Автошляховик України». На сторінках цих видань друкуються матеріали про сучасні технології, наукові дослідження і розробки, висвітлюються питання економіки галузі, підготовки фахівців та технологічне забезпечення. Наші книги та періодичні видання можуть стати вашими надійними помічниками та надійним джерелом інформації.
Людмила Шатарська, головний бібліотекар
відділу технічної літератури ТОУНБ

пʼятниця, 4 грудня 2015 р.

Світ моїх захоплень


    Останнім часом вироби ручної роботи набувають великої популярності. На сьогодні хендмейд вважають модним хобі. Особливо ним захоплюються молоді жінки. Якщо жінка самореалізувалася в творчості — вона стає щасливою, а найпрекрасніше у рукоділлі те, що воно несе красу та радість у життя людей.
 Своїми руками можна створити унікальні та корисні речі: флористичні композиції, одяг, взуття, прикраси для волосся, вироби для дому, ляльки. Саме створення ляльки є сьогодні найбільш популярним захопленням серед молоді. Саме цій темі присвячений останній номер науково-популярного журналу з рукоділля «HandMade». В ньому зібрана інформація про техніку виготовлення художньої ляльки власноруч. У номері подається 13 майстер-класів як відомих майстрів, так і початківців. Паралельно даються поради з анатомії, пропорції та техніки скульптури пластиліном. Можливо зі сторони все видається просто, але насправді це клопітка праця, яка потребує неабияких навиків. Мало просто виліпити обличчя, воно повинно передавати емоції, настрій, бути живим — інакше ця робота не має сенсу. Наступним етапом є конструювання каркасу, під час якого виставляється положення тіла. Не менш відповідальним є пошиття костюму, взуття, а також зачіска та розпис. Лялькарство зазвичай затягує, в голові з’являються все нові ідеї і хочеться якомога швидше втілити їх у життя. Світ художньої ляльки прекрасний і захоплюючий. Поспішайте переглянути свіжий номер журналу та розпочинайте створювати своє рукотворне диво.
           
  Людмила Шатарська, головний бібліотекар
   відділу технічної літератури ТОУНБ

середа, 2 грудня 2015 р.

Значення і харчова цінність сала

                                                              Предки їли і нам веліли…

З давніх пір свійська свиня була основним джерелом харчування для українських селян. Значна кількість повноцінних білків, жирів, вітамінів, мінеральних речовин, чудові смакові та поживні властивості — усе це є у свинині. Сало використовували для приготування різних страв, на ньому смажили і тушкували овочі, його додавали у каші. Сало солили, варили, коптили. Достаток сала українці завжди вважали показником справжнього добробуту. Сало завжди було чарівною паличкою — і швидко, і зручно, і смачно. Без нього не обходилося жодне застілля.  Детальніше про всі особливості страв із сала Ви можете, шановні користувачі, дізнатися, відвідавши відділ технічної літератури ТОУНБ і прочитавши книгу: Сало — то є сила…: найкращі рецепти страв із сала. — 4-те вид., перероб. і доп. / Упор.: О. О. Чайка, Р. О. Чайка, Я. О. Чайка. — Тернопіль: Тернограф. 2015. — 108 с. ; іл.
У книзі в народному стилі оповідається про візитну картку національної кухні — САЛО. Тут зібрано стародавні і теперішні рецепти зберігання, засолювання та приготування різних страв із сала для усіх небайдужих гурманів української кухні.

середа, 25 листопада 2015 р.

Народні іграшки — ляльки-мотанки: традиції, особливості



Лялька — одна з найнагальніших потреб і водночас
утілення одного з найчарівніших жіночих інстинктів
у дівчинці. Леліяти, одягати, шити, трохи картати,
колисати, уявляти, ніби щось є хтось, — у цьому все
майбутнє жінки.
                Віктор Гюго

    Нещодавно у фонд відділу технічної літератури надійшла книга Ольги Тарасової Таємничий світ ляльки-мотанки: (способи виготовлення: майстер-клас), видана у видавництві «Либідь» у 2015 році. Запрошуємо всіх охочих до манливого світу ляльки-мотанки, яка є віддзеркаленням прадавньої культури, традицій і світовідчуття наших пращурів. Лялька-мотанка — не лише певний культурний символ, Це й потужний хатньо-побутовий оберіг, і обрядовий атрибут, і забавка для дітей і дорослих, і оригінальний сувенір, і прикраса інтер'єру оселі.
     Дізнаватися про різновиди й призначення ляльок-мотанок, традиції, обряди й звичаї, з якими вони пов'язані, опанувати зовсім не складні способи їх виготовлення й зрештою мати напрочуд цікаве й корисне улюблене заняття на дозвіллі вам допоможе пропонована книга.
     Дане видання призначене для щирокого кола читачів, усіх, хто захоплюється українською народною творчістю. Стане в пригоді викладачам шкіл, центрів, гуртків дитячої та юнацької творчості, майстер-класів для дорослих і дітей.

середа, 7 жовтня 2015 р.

Збережемо тепло — збережемо Україну

Енергозбереження — це визначальний фактор розвитку національної економіки, шлях до процвітання держави. Від розв'язання проблеми енергозбереження істотно залежить рівень благополуччя майбутнього нашої країни та кожного з її громадян.
Стрімке зростання ціни на енергоресурси зробило питання енергетики актуальним і близьким для кожного жителя України. Оскільки впливати на тарифну політику ми не можемо, в наших силах навчитися менше споживати енергії. Як це зробити? Насамперед завітайте до читального залу відділу технічної літератури Тернопільської обласної універсальної наукової бібліотеки та перегляньте книжкову виставку «Збережемо тепло — збережемо Україну».
Мета виставки — ґрунтовне розкриття цієї багатогранної проблеми. Сподіваємось, що представлені Вашій увазі видання стануть потужним імпульсом для всіх тих, хто покликаний матеріалізувати їх у власному житті. Виставка орієнтована в першу чергу на широке коло спеціалістів з питань енергобудівництва і енергозберігання. Завдяки системному підбору інформації матеріали виставки стануть корисними також для науковців, викладачів, аспірантів, студентів та пересічних тернополян. Документи представлені у формі окремих розділів, що охоплюють основне коло питань енергозбереження та інженерне бачення розв'язання цієї проблеми. Інформація представлена найновішими виданнями та документами, що є у фонді відділу технічної літератури.

Кожен з нас може зробити свій внесок у збереження енергоресурсів. Збережемо тепло — збережемо Україну.
                                                  Людмила Шатарська, головний бібліотекар
                                                  відділу технічної літератури ТОУНБ

середа, 9 вересня 2015 р.

Декада відкритих дверей



У рамках Декади відкритих дверей, що відбудеться в Тернопільській ОУНБ з 21 по 30 вересня 2015 року відділ технічної літератури запрошує на День інформації на тему «Новітні та традиційні методи обробки металів та сплавів». У цей день на відвідувачів чекатимуть найновіші видання з питань металознавства та обробки металів. На книжковій виставці з однойменною назвою будуть представлені наукові збірники, монографії, практичні посібники на допомогу оволодіванню професією інженера, профільні періодичні видання, тощо. Усі бажаючі зможуть більше дізнатися про новітні та традиційні методи обробки металів.
Не залишить байдужими читачів і День періодики «Основні тенденції та особливості розвитку нафтогазової промисловості України», Який відбудеться 30.09.2015. Актуальність цієї теми підкреслена трьома важливими датами – 155 років від часу отримання з нафти газу та створення газової лампи, 55- річчя з часу заснування науково-технічного збірника «Нафтова та газова промисловість», та професійного свята працівників нафтової та газової промисловості України, що щорічно відзначається у вересні. Протягом дня усі тернополяни зможуть переглянути наукові та науково-популярні видання, що охоплюють весь діапазон нафтогазової проблематики, економіки галузі та охорони довкілля Читачі дізнаються про вітчизняні та світові досягнення нафтогазової промисловості, отримають інформацію про виставки та семінари, стратегічні напрямки розвитку галузі.  Вибір тем настільки широкий, що практично кожний знайде для себе щось цікаве.