четвер, 28 березня 2019 р.

Година Землі


       Можна багато розмірковувати про екологію та екологічні проблеми, шукати «винуватців» і дискутувати на тему, що стан навколишньої природи можливо був би зовсім іншим, якщо б ...
         Все це можна робити і багато хто робить. У цьому немає нічого поганого, навіть навпаки: якщо ці міркування не будуть голослівними, то цілком природно, рано чи пізно це призведе безпосередньо до практичних кроків, адже ніхто не стане заперечувати, що діяльність людини на землі має ті чи інші наслідки.
        Людина - істота розумна. Звернувши увагу на актуальну проблему ми намагаємося її вирішити або принаймні згладити її наслідки. І це добре. У різних країнах на різних континентах стали організовуватися всілякі природоохоронні та екологічні товариства, організації і структури, проводитися ряд акцій та заходів по залученню уваги широкої громадськості до проблем природи та екології. Так виникла і організація WWF - Всесвітній фонд дикої природи, офіційна назва якої на даний момент World Wide Fund for Nature або «Всесвітній фонд природи». Ця організація спільно з австралійським виданням «The Sydney Morning Herald» наприкінці березня 2007-го року провела цікаву і показову екологічну акцію: близько 2100 фірм і компаній австралійського міста Сідней, а також понад 2,2 млн. його жителів вимкнули освітлення на одну годину . За цей час енергоспоживання міста було скорочено більше ніж на 10%, що в свою чергу сприяло і скороченню викидів вуглекислого газу в атмосферу. За підрахунками фахівців, ефект від акції був такий, що на той час нібито в місті на дорогах на 48 тисяч автомобілів стало менше. Цю акцію назвали «Година Землі». Ідея була хороша і прийняла щорічний характер, поширилася і стала популярна в багатьох країнах світу. Час проведення акції погоджено і початок цієї години вибрано на 20 годин 30 хвилин в кожну останню суботу березня. Є і скептики подібних акцій, які стверджують безглуздість скорочення споживання електроенергії всього на одну годину. Мовляв реактори і генератори промислових електростанцій проблематично зупинити за одну годину, а відповідно і скорочення викидів парникових газів від їх роботи досить умовні і не відповідають заявам екологів, як наслідок акція швидше носить символічний характер. Але навіть вони не заперечують необхідність залучення уваги до екологічних проблем, а це один із самих діяльних способів, до того ж економія дорогої електроенергії, а за час акції кінцевий споживач може заощадити до 0,5 кВт спожитої електрики, благотворно позначиться і на його бюджеті. В умовах економічної кризи це вельми актуально.
         В 2019 році Година Землі припадає на 30 березня. Тема компанії «Злови зв'язок з Землею», підкреслює, що людству потрібно відновити втрачений контакт із планетою. Відділ технічної літератури Тернопільської ОУНБ також приєднується до акції підготувавши книги та періодичні видання, які висвітлюють актуальні питання  управління енергоефективністю, збереження навколишнього середовища, розглядаються наслідки впливу діяльності людей на довкілля.  Запрошуємо усіх небайдужих доєднатись до глобального руху і внести свій внесок у збереження ресурсів Землі.
                                                                                                       Людмила Шатарська, головний бібліотекар
                                                                                                      відділу технічної літератури

пʼятниця, 15 березня 2019 р.

Інформаційна година «Якість життя»

    14 березня у читальному залі відділу технічної літератури відбулася інформаційна година, присвячена Всесвітньому дню захисту прав споживачів. На заході були присутні високоповажні гості – представники громадських організацій із захисту прав споживачів – Воронін Володимир Миколайович,  Долинний Володимир Васильович, головні спеціалісти  Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області - Майка Роман Несторович, Куриляк Олена Євгенівна, Ящук Олександр Валерійович, студенти та викладачі Тернопільського коледжу харчових технологій та торгівлі. 
         Це свято було запроваджено ще у 1961 році. Приводом для проведення цієї всесвітньої акції став виступ американського президента Джона Кеннеді у Конгресі в 1961 році, де він назвав основні права споживачів: право на вибір товарів і послуг, право на їх безпеку і якість, право на достовірну інформацію про них, право на захист власної думки. Вони залишаються актуальними й сьогодні. 15 березня 1983 року це свято було закріплено у міжнародному календарі як Всесвітній день захисту прав споживачів. За роки незалежності в Україні було створено власну законодавчу базу щодо захисту прав споживачів. Проте усі ми знаємо, що досить часто на українські прилавки попадає неякісна харчова продукція та неякісні товари народного вжитку. Тому захист прав людини є надзвичайно важливим  питанням. Адже усі ми, незалежно від нашого віку, освіти, уподобань, практично з народження є споживачами різноманітних товарів і послуг. Але чи знають споживачі свої права? Чи вміють їх захищати та відстоювати? На жаль, досвід показує, що товари не завжди бувають якісними, а продавці ввічливими. Наші права часто порушуються, а від цього страждає не тільки наш гаманець, але й наше здоров’я та якість нашого життя. 
      Сподіваємось, що наша зустріч розширила знання про права та обов’язки споживачів, навчить відстоювати та захищати власні інтереси. Адже кожен з нас щодня опиняється перед вибором і від того, який вибір ми зробимо, залежить якість нашого повсякденного життя. 
    Зустріч відбулась у дружній атмосфері. Розпочалась з перегляду мультимедійної презентації на тему: »Наша сила в наших знаннях», підготовлена організаторами свята - працівниками відділу технічної літератури. Цікавими та  змістовними були виступи гостей. Не залишили байдужими слухачів рекомендації щодо захисту прав під час придбання товарів. Усі бажаючи мали змогу приєднатись до громадських організацій міста та області та зробити власний внесок у захист прав споживачів.
Гості заходу
Презентація "Наша сила - в наших знаннях"
Книжкова виставка "Безпека харчових продуктів"
Учасники заходу викладачі та студенти Тернопільського коледжу харчових технологій та торгівлі
Дружнє фото на згадку
                                        Людмила Шатарська, головний 
                                  бібліотекар відділу технічної літератури




середа, 6 березня 2019 р.

Інформаційна година «Якість життя»


   14 березня 2019 року о 13.00 у читальному залі Тернопільської ОУНБ відбудеться інформаційна година, присвячена Всесвітньому Дню захисту прав споживачів. Мета заходу – ознайомити широкі кола споживачів з їхніми правами, допомогти зорієнтуватись у складних ситуаціях, вибрати правильну лінію поведінки у випадку порушення їхніх законних прав. Ця тема об’єднує людей різних за віком, професією та життєвим досвідом. Адже усі ми є споживачами, незалежно від віку та соціального статусу. Щодня ми опиняємось перед вибором товарів. Від вміння правильно обирати товар залежить якість повсякденного життя людини та її здоров’я. На жаль, сьогодні немає жодної людини, яка б не відчула на собі погіршення якості товарів. Будучи малоспроможними змінити ситуацію на краще, ми здатні захистити себе знаннями. Одним кроком до таких знань стане, сподіваємось, наша зустріч. На інформаційну годину запрошені знавці своєї справи  працівники Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області, та представники громадських організацій .Сподіваємось, що інформаційна година розширить ваші знання та навчить правильно обирати будь-які товари.