пʼятниця, 4 липня 2025 р.

220 років Роберту Фіцрою - метеорологу, винахіднику барометра

 


Середина 19 століття - час наукових винаходів. Всесвітню популярність отримують праці Дарвіна і Менделєєва. Серйозні обриси, як природна наука, отримує метеорологія. Спостерігаючи за погодою, вчені розуміють, що її можна прогнозувати. Вважається , що підвалини науки метеорології заклав  давньогрецький вчений-енциклопедист Аристотель, перу якого належить перша в світі праця про атмосферні явища.

Тим часом тільки порівняно нещодавно люди навчились прогнозувати погоду. 1 серпня 1861 року в англійській газеті «Times» було опубліковано перший у світі прогноз погоди на завтра. На замовлення редакції його уклав метеоролог Роберт Фіцрой — офіцер британського військово-морського флоту. Це передбачення було дуже лаконічне: «На півночі Сполученого Королівства — помірний західний вітер, небо ясне. На заході — вітряно і дощитиме…». Проте воно виявилося напрочуд точним для кожного регіону країни, що дало змогу започаткувати в газеті таку рубрику, яка згодом стала шалено популярною серед читачів.

Вже через рік окрилений успіхом Роберт Фіцрой опублікував першу «Книгу про погоду». У передмові автор писав: «Насправді ми живемо на дні велетенського повітряного океану, усі зміни погоди в якому залежать від сонячного випромінювання. Потрібно пам’ятати, що стан повітряного океану швидше говорить про майбутню погоду, ніж про погоду в цей момент». Метеоролог став такою популярною людиною, що на вулиці йому часом не давали проходу. А перший телевізійний прогноз по телебаченню показали в тій же Великій Британії в 1936 році.

Роберт Фіцрой був видатним британським офіцером військово-морського флоту, гідрографом, картографом та, що найважливіше, піонером метеорології. Він відомий своєю участю в експедиції на кораблі "Бігль", де його супутником був Чарльз Дарвін, а також як засновник і перший керівник Метеорологічного департаменту Великої Британії. У 1831-1836 роках Фіцрой командував кораблем "Бігль" у другій експедиції, під час якої Чарльз Дарвін зібрав матеріали для своєї теорії еволюції. У 1854 році Фіцрой очолив Метеорологічний департамент Великої Британії (нині Метеорологічне бюро), заснований для збору та аналізу даних про погоду з метою створення прогнозів. Фіцрой розробив систему публікації щоденних прогнозів погоди, які вперше були представлені в газеті "Таймс" у 1861 році, ставши першими загальнодоступними прогнозами в історії.

 У 1862 році він опублікував "Книгу про погоду", яка містила не лише описи погоди, але й рекомендації для моряків та інструкції з використання барометра та "штормгласу" - барометра, що використовував хімічні явища. Фіцрой ретельно вивчав і описав поведінку "штормгласу", його опис використовується і донині. Він був піонером у використанні наукових методів для вивчення та прогнозування погоди, його робота заклала основу для сучасної метеорології.

5 липня виповнилось 220 років з дня народження видатного британського винахідника, засновника метеорології. Шановні користувачі відділу технічної літератури Тернопільської ОУНБ, запрошуємо вас переглянути документи з економічних та технічних наук, ознайомитись з періодичними виданнями, які висвітлюють проблеми винахідництва та раціоналізаторства в Україні та світі, книги які розповідають про відомих новаторів і науковців, людей із величезним творчим потенціалом, що присвятили своє життя винахідництву. В наш час такі видання мають неабияке значення – як спосіб популяризації імен видатних  вчених та вшанування їхнього життєвого і професійного шляху .

 

Технології, що формують майбутнє

 


Під такою назвою відділ технічної літератури Тернопільської ОУНБ презентував тематичну книжкову виставку. На ній представлені документи теоретичного та прикладного характеру пов’язані із розвитком новітніх технологій.

Ми є свідками стрімкого розвитку науки й техніки. За останні 300 років людство пройшло шлях від найпростіших парових машин до могутніх електростанцій, опанувало надзвукові швидкості польоту, поставило собі на службу енергію річок, створило машини, що замінюють ручну працю десятків тисяч людей. Однак сучасний рівень розвитку суспільства дозволяє ставити завдання створення нових пристроїв – керуючих машин, здатних виконувати складні завдання керівництвом цілими заводами та цехами. І тут на перший план виходять найсучасніші технології, що визначають наше майбутнє?

 


У відділі технічної літератури розгорнуто тематичну книжкову виставку на тему „Технології, що формують майбутнє”, на якій представлена велика підбірка наукової, науково –популярної літератури, енциклопедичні довідники, учбові посібники та періодичні видання. Протягом двох тижнів користувачі відділу мають змогу переглянути пропоновані документи, отримати необхідну інформацію з питань розвитку новітніх технологій, ознайомитись з найновішими досягненнями в цих галузях наук.

 


Останніми роками кібернетика та штучний інтелект  знову стали популярними у зв’язку з розвитком Інтернету та робототехніки. Роботи–маніпулятори знаходять все більш широке застосування при управлінні об’єктами в небезпечних для життя умовах. За останні роки з’явилось багато книг, присвячених цій проблемі. Ми пропонуємо читачам ряд видань, що на нашу думку є найбільш помітними серед аналогічних книг. Перш за все це монографії, присвячені проблемам розробки автономно діючих медичних інтелектуальних нанороботів. В них знайшли відображення концепції побудови нанороботів, основою яких є системи штучного інтелекту.

В Україні видається декілька фахових видань, присвячений загальним та окремим питанням кібернетика та електроніки: 

·                     міжнародний науково-теоретичний журнал ”Кібернетика та системний аналіз”, заснований у 1965 році. Видається інститутом кібернетики ім. В.М. Глушкова;

·                     науково-технічний журнал „Системні дослідження та інформаційні технології”;

·                      науковий вісник „Нові технології" Кременчуцького університету економіки та інформаційних технологій.

Усі ці видання входять до переліку фахових видань Національної Академії наук України. В них публікуються роботи теоретичного та прикладного характеру пов’язаних із кібернетикою та електронікою. Всі ці періодичні видання представлені у фонді відділу технічної літератури. 

 


Шановні користувачі запрошуємо Вас відвідати нашу бібліотеку і поринути у світ новітніх технологій, що визначають наше майбутнє.