середа, 9 липня 2025 р.

День народження кубика Рубіка: коротка історія найпопулярнішої іграшки у світі

 


Цей день присвячений вшануванню кубика Рубіка, чудової тривимірної головоломки, яку в 1974 році винайшов угорський скульптор і професор архітектури Ерно Рубік. Цей день не лише про створення цієї геніальної головоломки, це також свято радості вирішення проблем і духу інтелектуального виклику, який втілюють у собі будь-які головоломки. Кубик Рубіка швидко став однією з найпопулярніших головоломок в усьому світі з моменту свого створення, з понад 350 мільйонами кубиків, проданих по всьому світу. Захоплююча привабливість кубика Рубіка полягає в його вражаючій складності – за оцінками, він має понад 43 квінтильйони можливих комбінацій. Головоломка представляє собою складне випробування, і лише кілька обраних можуть розгадати її менш ніж за 20 секунд.

У 1974 році 30-річний Ерно Рубік працював на факультеті інтер’єрного дизайну  Будапештської Академії прикладних мистецтв і ремесл . Викладав він угорським студентам промисловий дизайн і архітектуру. Захоплювався також геометрією і тривимірним предметним моделюванням, знаходячи його ідеальним засобом для розвитку в учнів навичок просторової уяви. Як це зазвичай і буває з видатними винаходами, проект кубика виношувався не один рік. Завдання винахідника була таким: змусити окремі різнобарвні кубики вільно обертатися на своїх місцях, не порушуючи конструктивної єдності всього пристрою. Надалі довелося відкинути усе зайве: у своєму першому кубику Рубік залишив всього 54 зовнішні грані. Рівно в такому вигляді ми і бачимо кубик Рубіка зараз.

Випробувачами головоломки виступали друзі Рубіка та студенти У 1975 році Рубік отримав угорський патент на свій винахід. Однак випуск дослідної промислової партії кубиків відбувся лише в кінці 1977. Першим виробником кубика був невеликий Будапештський кооператив, який випустив кубик як новорічну іграшку під Різдво 1978 року. Це був добротно зроблений кубик під назвою «Чарівний Кубик» в яскравій упаковці, одиничні екземпляри якого з'явилися і в СРСР. До всесвітнього тріумфу найбільш продаваної в історії головоломки, яку тримав в руках кожен восьмий житель планети, кубику Рубіка було ще дуже і дуже далеко.

Справа в тому, що іграшка, яка випускалася з кінця 1977 року в Угорщині обмеженим тиражом, далеко не відразу завоювала Захід. Справжня навала почалася лише у 1980, коли в результаті спільних зусиль Тома Кремера і Тібора Лакзі, ліцензію на виробництво кубика-Рубіка купила компанія Ideal Toy Corporation (саме вона дала головоломці ім'я Rubik's Cube), яка розмістила замовлення на 1000000 шт., після чого почала рекламувати і продавати цю іграшку в усьому світі. У той час було випущено близько 100 мільйонів «легальних кубиків» і ще більше - підробок.

На заході кубик Рубіка з'явився в травні 1980. У 1982 році в Будапешті пройшов чемпіонат світу по збиранню кубика Рубіка. У ньому взяли участь представники 19 країн. Ніяких проблем зі збутом головоломки не було, були проблеми з виробництвом. Угорщина фізично не могла робити більше декількох мільйонів штук на рік. Фабрики з виготовлення іграшки почали відкриватися у Гонконзі, Тайвані, Коста-Ріці і Бразилії. Вже у 1980 році кубик отримує угорський національний приз за кращий винахід і виграє конкурси на кращу іграшку в США, Великобританії, Франції та Німеччини.

Варто зауважити, що в 90-і роки кубик знайшов друге дихання - з появою персональних комп'ютерів з'явився і віртуальний кубик Рубіка для Windows. В кубик стало можливо пограти і на комп'ютері. Однак, живий і справжній, фірмово скрипучий кубик Рубіка, навіть сьогодні все ще велика рідкість! Однак, незважаючи на те, що молоде покоління віддає перевагу електронним іграм, в наші дні кубика Рубіка знову стає бестселером в багатьох країнах. У 2013 році Rubik's представив оновлений кубик Рубіка, революційною відмінністю якого стала відсутність наклейок - вони були замінені на більш практичні і красиві пластикові вставки. Разом з цим був оновлений і механізм головоломки.

Що стосується винахідника, то він в неповні 40 років ставши мільйонером, найбагатшою приватною особою Угорщини і людиною-легендою, об'їздивши весь світ, досить швидко втомився від публічної уваги і пішов в тінь, щоб спокійно займатися своїми експериментами і винаходами в заснованій ним Rubik's Studio. академії, з 1996 року - її почесний голова. У 1983 році був нагороджений Угорською Державною премією, а в 1995 - премією ім. Денніс Габор за творчість і інноваційну діяльність.

Якщо вас зацікавила ця інформація, запрошуємо вас до читального залу відділу технічної літератури, щоб більш детально ознайомитись з історією цікавих винаходів .

Немає коментарів:

Дописати коментар