четвер, 9 січня 2025 р.

День «Дізнайся своє ім’я азбукою Морзе»

 


День "Дізнайся своє ім'я на азбуці Морзе" святкується 11 січня, на честь першої публічної демонстрації електричного телеграфу, яку у 1838 році провели Семюел Морзе і Альфред Вейл. Цей день відзначають в США, де люди вивчають азбуку Морзе, щоб набирати своє ім'я та обмінюватися повідомленнями за допомогою цього коду. Азбука Морзе або морзянка – це особливий спосіб кодування знаків, який шифрує букви алфавіту, цифри і розділові знаки за допомогою послідовності сигналів: довгих («тире») і коротких («крапок»).

Азбука отримала своє ім’я на честь американського винахідника і художника Семюела Морзе. Свій винахід Морзе представив 8 лютого 1838 року. Довгий час Морзе значно більше цікавило мистецтво, ніж технічні науки і практичні винаходи. Однак в 1825 році сімейство винахідника спіткало нещастя. Вранці одного дня посильний доставив Семюелу лист, в якому повідомлялося, що його кохана дружина серйозно хвора. У той же день винахідник залишив Вашингтон, де працював, і відправився додому, проте до моменту його приїзду дружина вже померла. Розчарований тим, що він не зміг попрощатися з дружиною, Морзе закинув живопис і зайнявся наукою, бажаючи створити щось таке, що дозволило б людям швидко обмінюватися повідомленнями.

Одного разу Семюел повертався з Європи, де вивчав творчість майстрів давнини. В дорозі він познайомився з науковцем, який розповів Морзе про вплив струму на магніт і про його здатність миттєво проходити по довгому дроту. Морзе був не особливо обізнаний в електротехніці, але загорівся ідеєю застосувати електромагнетизм для передачі сигналів. Використовуючи підручні засоби, Морзе 10 років працював над створенням телеграфного апарату. Його зусилля виявилися не марними, вже в 1837 році він представив телеграф довжиною в 500 метрів. Щоправда перша спроба передачі телеграми виявилася невдалою. Але Морзе не здався, через півроку він розробив таблицю символів у вигляді комбінації довгих і коротких сигналів. А остаточний варіант був запропонований в 1939 році.

Існує два основні варіанти азбуки Морзе українською мовою. Один з них використовується Пластом. Інший є стандартом Регламенту аматорського радіозв’язку України. Стандартом довжини сигналів вважається, коли довгий сигнал (тире) втричі довший за короткий (крапку). Пауза між сигналами одного символу дорівнює тривалості короткого сигналу, пауза між символами дорівнює тривалості довгого сигналу, а пауза між словами — тривалості двох довгих сигналів. 6 лютого 1900 року, розташована в фінському місті Котка, радіостанція передала на криголам «Єрмак» бездротову телеграму з наказом врятувати 50 рибалок, яких винесло в море на кризі. Це була перша в історії передача радіосигналу про лихо на морі. Рятувальна операція завершилася успішно. Згодом було введено вільний міжнародний варіант: SOS. З розвитком технологій на судах почали передавати не тільки морзянку, але і людську мову. І для такого варіанту екстреного зв’язку також був введений міжнародний стандарт. У разі лиха тричі вимовляється слово Mayday . Після чого потенційним рятівникам повідомляється назва судна і його координати. Однак тисячі радистів у світовому океані на початку кожної години надягають навушники, щоб не пропустити три такі важливі для мореплавання літери.

Сьогодні азбука Морзе вже не є основним способом передачі інформації, як це було в XIX та XX століттях. Однак її історичне значення велике: вона стала основою для розвитку телекомунікаційних технологій. Вивчення азбуки Морзе зберігає частину цього надзвичайно важливого технічного спадку, а також дозволяє нагадати про роль Морзе в історії комунікацій. А більш детальну інформацію можна отримати у відділі технічної литературы ТОУНБ.

(З Інтернету)

Немає коментарів:

Дописати коментар