пʼятниця, 20 липня 2018 р.

200 років велосипеду!


Багато хороших та корисних речей ми створюємо під впливом катастрофи! Наш скромний улюбленець "велосипед", який в цьому році відзначає своє 200-річчя, зобов'язаний своїм народженням страшному виверженню вулкана Тамбора в 1815 році в Індонезії. Вулканічний попіл від виверження в атмосфері різко остудив всю земну кулю, що повністю знищило урожаї по всьому світу.
У Німеччині неврожай вівса призвів до браку корму для коней що, в свою чергу, призвело до різкого зменшення кількості коней в країні. У розпачі від втрати цих транспортних тварин, барон Карл фон Даріс, німецький аристократ, почав експериментувати з ідеєю транспорту, який би у рух приводила сама людина! Два роки по тому він розробив перший двоколісний транспортний засіб!
Пристрій барона був по суті дерев'яним іграшковим коником, тільки на двох колесах, «вершник» якого повинен штовхати його ногами. Даріс назвав винахід «рухома машина», але французи незабаром перейменували його в «velocipede», що з латини означає «рух» і «нога».
«Velocipede» швидко став міжнародним явищем, як і роликові ковзани за два століття до того, але вийшло з моди воно також швидко як і увійшло. І забутим залишався аж до 1870 року, поки Джеймс Старлі придумав «Пенні Фартінг» - той самий велосипед з одним гігантським колесом, а іншим набагато меншим! Саме тоді люди почали бачити потенціал в велосипедах.
П'ятнадцять років по тому, Джон Старлі (племінник винахідника) створив «безпечний велосипед» з колесами однакового розміру, з поворотним переднім колесом! Тепер будь-хто міг навчитися їздити на велосипеді. Не дивно, що він одразу ж став улюбленцем серед жіночої половини населення планети! Жінки одразу ж створили більш комфортний і зручний одяг – спеціально для велосипеда, який незабаром став символом прав і можливостей жінок. Суфражистка Сьюзен Ентоні в 1896 році сказала: «Я радію кожен раз, коли бачу жінку верхи на велосипеді.»
Сама ідея «жінки на велосипеді» розлютила консерваторів! Велоспорт був відразу визнаний розпусним, деструктивним для суспільства і взагалі машиною, яка призводить до безпліддя. "Ви коли-небудь взагалі бачили щось більш відштовхуюче, потворне і зле, ніж дівчина на велосипеді?» пише юнацький німецький журнал «German magazine Youth» в 1897 ж році, протестуючі студенти-чоловіки в Кембриджському університеті повісили в знак протесту опудало жінки на велосипеді.
Незважаючи на такі жахливі і неприємні інциденти, велосипед став революційним і прогресивним винаходом і повністю змінив концепцію транспортного «руху». В кінці 1890-х років, Уилбер і Орвілл Райт, працюючи в комірці свого велосипедного магазину, за допомогою доступних їм велоінструментів і навичок ремонту – розробили і вдосконалили свій проект літака! І ось вже в 1903 році цей безцінний досвід допоміг компанії «Райт» здійснити свій перший політ на легендарному «Кітті-Хок» (Kitty Hawk)

Велосипед також пропедалив собі шлях і у мистецтво. У 1913 році концептуальний художник Марсель Дюшан створив «Велосипедне колесо», а в 1942 році Пікассо перетворює звичайне велосипедне сідло і кермо на «Голову бика». Але жоден митець, не пов'язаний з велосипедом тісніше, ніж письменник Семюел Беккет, який закохався у велоспорт, здійснюючи поїздку по гірській Франції і створив свій, повний екзистенціального сенсу, роман "Моллой" 1951 року.
Зрештою, велосипед – це саме той транспорт, для якого (на відміну від автомобілів) людина – завжди буде залишатися серцем і двигуном.
                                        Людмила Шатарська, головний бібліотекар
                                                відділу технічної літератури ТОУНБ

Немає коментарів:

Дописати коментар