вівторок, 31 березня 2020 р.

День веб-майстра


    Святкування Дня веб-майстрів неформальна подія і відбувається в першій декаді квітня. Професійне свято веб-майстра виникло після 2010 року.
     Зараз ні у кого не викликає сумнівів той факт, що ця сучасна професія, котра з’явилася спільно з виникненням Інтернету - «веб- майстер», має місце не просто «БУТИ», а вже й встигла заслужити широку повагу, громадську вдячність, своєрідну легендарність і дивовижну самобутність. Впроваджуючись в новітні тенденції загальнокультурного простору необхідно зауважити, що професіонали веб-майстри принесли в нашу реальність особливий відтінок й колорит, проклавши своєрідний місточок для всіх бажаючих абсолютно природно використовувати ці новітні технології без необхідності поринання в нескінченні думки про те, як все це влаштовано. Після 2010-го року, професійне свято веб-майстрів, за даними проекту DilovaMova.com, стало неформально відзначатися саме 4-го квітня.
   У цей славний день, який має всі підстави називатися міжнародним, ми приєднуємося до привітань на адресу всіх представників даної професії і звичайно ж на адресу всіх інших так само причетних до даного ремесла! Бажаємо вам гарного відпочинку та кращого настрою! Вдалих рішень і міцного здоров’я! Зі святом Вас, шановні веб-майстри!
Людмила Шатарська —
головний бібліотека відділу

середа, 25 березня 2020 р.

Рекомендуємо до перегляду


    Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про запобігання поширенню на території України корона вірусу COVID-19», бібліотека призупинила обслуговування користувачів. Про те, щоб запобігти культурному карантину радимо користуватись сервісом відділеного доступу, наприклад блогом  відділу технічної літератури Тернопільської ОУНБ. Епідемія неабияк змінила культурне життя у цілому світі. Вона заполонила усі можливі інформаційні майданчики й розмови між людьми. Однак, не слід забувати, що життя триває, а абстрагування на якісні літературні ресурси допоможе здолати емоційне напруження. Декілька місяців тому ніхто б не повірив , що омріяні відпустки й подорожі в інші країни доведеться зупинити. Проте є те, що під силу всім –подорожі сторінками книг. Пропонуємо вашій увазі нові видання, що допоможуть з приємністю перечекати карантинні будні, залишитись спокійними та врівноваженими. Од же для спраглих читачів презентуймо книги сучасних авторів про виноробне мистецтво.
     Засновник одного з найпопулярніших блогів про вино – Леонід Липовецький  запрошує у цікаву мандрівку у просторі  та часі  винними регіонами Старого і Нового світу. Ви відвідаєте Францію та Італію, Іспанію та Німеччину, Аргентину та Чилі, познайомитесь з особистостями, які назавжди вписали свої імена в історію виноробства, навчитесь правильно читати етикетки й легко опануєте складну винну термінологію. Книга під назвою «Червоне, біле і трохи рожевого» містить багато інформації для винолюба –початківця. Вона рясніє безліччю цікавих фактів із найрізноманітніших галузей знань –історії, географії, філософії, мистецтва, а також містить біографії відомих історичних постатей. Рекомендуємо для прочитання!
      Наступне видання «Вино. Курс Ендрю Джеффорда»-це навчальний курс, що складається з 20 розділів, від відомого знавця вин Ендрю Джеффорда. Книга дасть важливі орієнтири для навколосвітньої подорожі в пошуках не лише насолоди, але й розумінню культурно обумовлених особливостей різних вин. Відтепер ви купуватимете вино та куштуватимете як справжній знавець.
      Справжньою насолодою для літературних гурманів може стати «Схиблені на вині. Мандрівка у вишуканий світ сомельє». Автор книг  журналістка Бянка Боскер  зовсім не розумілася на вині, вважала сомельє лише офіціантами. Та одного разу вона випадково зацікавилась світовими змаганнями сомельє. Відтоді почалася її подорож серед шанувальників смаків вина. Ця книга – не просто опис тонкощів та нюансів смаку, що залежать від сорту винограду. Це розповідь про те, як вино стало значущим напоєм і чому воно змінило світ. Читайте на насолоджуйтесь.
Людмила Шатарська — головний бібліотекар
відділу технічної літератури

пʼятниця, 20 березня 2020 р.

Всесвітній день водних ресурсів



      Яка вода швидше перетвориться на лід: гаряча чи холодна? Якщо міркувати логічно, то, звичайно, холодна. Адже гарячої потрібно спочатку охолонути, а потім вже замерзнути, а ось холодній остигати не потрібно. Однак досліди показують, що в лід швидше перетворюється саме гаряча вода.
Вода є найпростішою і звичною речовиною на планеті. В даний час 70% території нашої планети покриті водою. При цьому пити можна тільки 1% цієї води. За останні роки в світі відбулося безліч конфліктів, пов’язаних з доступом до води.
   Ідея проведення Всесвітнього дня водних ресурсів вперше прозвучала на конференції ООН з охорони оточуючого середовища і розвитку (ЮНСЕД), яка відбулася в 1992 році в Ріо-де-Жанейро.
   Генеральна Асамблей Організації Об’єднаних Націй, прийнявши резолюцію 47/193 від 22 лютого 1993 року, проголосила 22 березня Всесвітнім днем водних ресурсів. Цей день повинні були почати відзначати у 1993 році у відповідності з рекомендаціями Конференції ООН з охорони оточуючого середовища і розвитку.
Держави були покликані присвятити День водних ресурсів здійсненню рекомендацій ООН і проведенню конкретних дій на національному рівні.
  Щорічно одна з установ ООН призначається координатором заходів Всесвітнього дня водних ресурсів і відповідає за просування нової теми під керівництвом Адміністративного комітету з координації.
Основні цілі проведення Всесвітнього дня водних ресурсів:
- Сприяти прийняттю відповідних заходів для рішення проблеми забезпечення населення питною водою;
- Інформувати суспільство про важливість охорони і збереження ресурсів прісної води і водних ресурсів в цілому;
- Залучити до святкування Всесвітнього дня водних ресурсів уряди, міжнародні агентства, неурядові організації і приватний сектор.
    22 березня є унікальною можливістю нагадати людству про надзвичайну важність водних ресурсів для оточуючого середовища і розвитку суспільства. Практичні зусилля можуть допомогти поглибити суспільне розуміння як проблем так і рішень в цій області. Для досягнення позитивних результатів необхідно перетворити слова на зобов’язання і дії у рамках загальної теми.
      Також не варто забувати, що всі живі тварини і рослини складаються з води: тварини та риби - на 75%, медузи - на 99%, картопля - на 76%, яблука - на 85%, помідори - на 90% , огірки - на 95%, кавуни - на 96%. Навіть людина складається з води. 86% води міститься в тілі у новонародженого і до 50% у літніх людей.
Якщо людина втрачає 2% води від маси свого тіла, то у неї виникає сильна спрага. Якщо відсотки втраченої води збільшаться до 10, то у людини почнуться галюцинації. При втраті в 12% людина не зможе відновитися без допомоги лікаря. При втраті в 20% людина помирає.
     Вода дуже корисна, наприклад, вона допомагає знизити ймовірність серцевого нападу. Під час досліджень вчені з’ясували, що ті люди, які п’ють близько шести склянок води в день, менше схильні до ризику серцевого удару на відміну від тих, хто п’є всього дві склянки.
Людмила Шатарська — головний бібліотекар
відділу технічної літератури

четвер, 12 березня 2020 р.

День працівників житлово-комунального господарства і побутового обслуговування населення


      

      Звичайний папір розкладається за 2 роки. Консервні банки - за 10 років. Викинуті батарейки - років за 100. Пластикові пляшки - за 200, а алюмінієві банки - за 500 років, але найдовше "живе" скло. Щоб воно "зникло" самостійно, потрібно близько 1000 років. Спасибі нашим двірникам! Вони справляються з цими питаннями в той час, коли багато хто з нас ще солодко спить.
     День робітників торгівлі, побутового обслуговування населення і комунального господарства у Радянському Союзі відзначався з 1966 року в четверту неділю липня.
        Пізніше, за Указом Президіуму Верховної Ради СРСР від 01.11.1988 року № 9724-XI „Про внесення змін до законодавства СРСР про святкові та пам’ятні дні” День робітників торгівлі було перенесено на третю неділю березня. І офіційно саме в цей день свято і повинно відзначатися. Однак до сих пір не тільки деякі торгові організації, але й власні регіональні структури продовжують відзначати це свято як колись у четверту неділю липня. Таким чином можна констатувати два свята „День торгівлі”. Один у березні, другий в липні.
      В Україні, на підтримку професійних спілок і ініціативи працівників житлово-комунального господарства та побутового обслуговування населення це свято закріплено відповідним Указом Президента України від 15 лютого 1994 року № 46/94, а також відповідно до редакції Указу Президента N 385/95 від 19 равня 1995 року і має назву «День працівників житлово-комунального господарства і побутового обслуговування населення». День його святкування встановлено у відповідності з попередньою датою, тобто на третю неділю березня.
     В 2020 році День працівників житлово-комунального господарства і побутового обслуговування населення припадає на 15 березня.
                                                                                   Людмила Шатарська — головний
                                                                                  бібліотекар відділу технічної літератури

середа, 4 березня 2020 р.

150 років від дня народження Євгена Оскаровича Патона


         5 березня 2020 року Україна відзначає 150  річницю від дня народження особи, чиє ім’я золотими літерами вписане в історію вітчизняної науки, і, зокрема для Києва, набуло символічного значення.
       Євген Оскарович Патон – людина, з якою для наших співвітчизників асоціюються дві галузі технічних наук: мостобудування та електрозварювання. Для кожного киянина він є перш за все автором невмирущого проекту першого суцільнозварного мосту через Дніпро, а також містка, що поєднує сучасні Хрещатий і Маріїнський парки – так званого «Чортового». Також йому належав проект мосту Євгенії Бош, що постав на місці розбитого під час Громадянської війни 1918-1920 років Ланцюгового мосту і, на жаль, не пережив Другу світову війну.
Велич і масштаб генія Патона можна уявити, навіть лише ознайомившись з бодай короткою його біографією. Автор сотень наукових праць, 35 проектів мостів, розробок зварювальних технологій, зокрема, спрямованих на оборонні цілі, Євген Патон є одним із символів української науки і техніки.
      Серед документів, які входять до складу фонду відділу технічної літератури Тернопільської ОУНБ   перш за все привертають увагу видання, які відображають його діяльність, як інженера – будівничого мостів. Саме цій галузі він присвятив себе на першому етапі своєї кар’єри.
Інтерес також становлять документальні сторінки історії родини Патона, зокрема, відомості про участь його старшого брата, Михаїла Оскаровича, у розвитку установ Київського навчального округу. Окремо слід виділити  видання , що висвічують сторінки життя та творчого доробку інженера. Загалом  у фонді відділу зберігається  значна кількість документів, так чи інакше пов’язаних з діяльністю Євгена Оскаровича Патона. Пропонуємо Вашій увазі найяскравіші з них.
                                                                                                             Людмила Шатарська — головний
                                                                                                            бібліотекар відділу технічної літератури