четвер, 12 грудня 2024 р.

Земний уклін бійцям Чорнобильського лиха (14 грудня - День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС)

             

 

Справа в тому, що 30 листопада 1986 р. було закінчено будівництво саркофага над зруйнованим четвертим енергоблоком Чорнобильської АЕС, а 14 грудня було надруковано повідомлення про те, що держкомісією був прийнятий в експлуатацію комплекс захисних споруд. 26 квітня 2024 року відзначились 38-ми роковини аварії на Чорнобильській АЕС, яка стала найбільшою в історії катастрофою в ядерній енергетиці і забрала життя тисяч людей, завдавши непоправної шкоди екології. З того часу в Україні щороку вшановують усіх, хто загинув та постраждав від цієї катастрофи, а також ліквідаторів наслідків аварії.

26 квітня 1986 року з різницею в дві секунди відбулися два вибухи на четвертому реакторі Чорнобильської АЕС. Обвалилася частина будівель, почалася велика пожежа. Величезна кількість радіоактивних речовин була викинута в атмосферу. Багатоденну пожежу намагалися загасити сотні пожежників та працівників аварійних служб. Багато з них згодом померли від променевої хвороби. Понад 100 тисяч жителів найближчих населених пунктів були евакуйовані після аварії.

Трагедія, спричинена вибухом на четвертому енергоблоці, не має аналогів за обсягами забруднення природного середовища, негативного впливу на здоров’я та психіку людей, їхній побут і соціально-економічні умови життя. Для всіх нас 14 грудня є днем пам’яті про найбільшу техногенну катастрофу та вшанування героїзму персоналу ЧАЕС, пожежників, військовослужбовців, будівельників, учених, медиків, які брали участь у ліквідації наслідків аварії. Загалом у ліквідації аварії взяли участь понад 600 тис. людей. Точна кількість жертв та постраждалих невідома й досі. Тому Чорнобиль – не лише велика трагедія, а й символ безмежної мужності багатьох тисяч наших земляків. Ті, хто вважають 14 грудня своїм святом, вже давно називають цей день Днем ліквідатора. Ще в 1986 р. учасники ліквідації зібралися разом, щоб відзначити свою першу перемогу. Додання державного статусу Дню ліквідатора ще раз нагадує суспільству про проблеми ліквідаторів-чорнобильців, Незважаючи на всі труднощі і проблеми, самі ліквідатори називають 14 грудня святом. 

До відзначення цього дня приєднується також і відділ технічної літератури Тернопільської ОУНБ. До уваги користувачів тут представлена низка видань з даної тематики. Це насамперед документальні, художні твори та статті з періодичних видань про техногенну катастрофу XX століття, жахливі наслідки аварії, соціальний захист постраждалих в аварії, а також спогади про тих, хто ціною власного життя врятував світ. Добірку доповнюють твори, на сторінках яких викладено спогади та розповіді очевидців, спеціалістів та ліквідаторів тієї страшної катастрофи, книги з радіаційної безпеки, екології, фотоальбоми. Запрошуємо усіх бажаючих до перегляду.

 

 

 

Немає коментарів:

Дописати коментар