пʼятниця, 3 січня 2025 р.

Побачити світ на дотик (4 січня – Всесвітній день азбуки Брайля)

 


З 2019 року 4 січня у світі відзначають Всесвітній день азбуки Брайля. За оцінками Всесвітньої організації охорони здоров'я, у світі близько 180 мільйонів людей мають порушення зору, з яких приблизно 45 мільйонів повністю сліпі, а 135 мільйонів мають слабкий зір. Для мільйонів незрячих людей шрифт Брайля є унікальним засобом спілкування, освіти та доступу до інформації, який дозволяє незрячій людині читати, навчатися, грати музику по нотах та взагалі розвиватися, не гірше, ніж іншим людям.

Мало хто знає, що шрифт Брайля був винайдений майже двісті років тому освіченою і, водночас, незрячою людиною – Луї Брайлем. Так сталося, що у 3 роки стався нещасний випадок, і маленький Луї пошкодив собі око. А трохи згодом хвороба уразила й друге око, внаслідок чого дитина повністю осліпла. Але батьки Брайля доклали максимум зусиль, щоб їхня дитина отримала початкову освіту, а згодом влаштували Луї у Королівський інститут для сліпих дітей, де вони мали змогу, окрім навчання, опанувати ще й гру на органі та піаніно. Саме тут дванадцятирічний Луї розпочав свою роботу над створенням власного рельєфно-крапкового шрифту. Луї Брайль задумав створити свою систему рельєфно-крапкової писемності, яка зручна для дотикового сприйняття і точно відбиває усі особливості тієї або іншої мови, дає можливість записувати цифри, хімічні, фізичні знаки, ноти.

У перші роки винахід Брайля ігнорували, потім намагалися переробити, але потім у всьому світі визнали систему листа, розроблену Брайлем для сліпих - найкращою. Перша книга "Коротка історія Франції", надрукована шрифтом Брайля, офіційно надала право бути новій системі писемності для сліпих. На жаль, шрифт Брайля отримав визнання лише після смерті автора. Луї Брайль мав серце, переповнене добротою і любов'ю. Про себе, про свої потреби турбувався дуже мало, а на заощадження придбавав книги і пристосування для писемності по його методу для бідних студентів.  У 1878 році на всесвітньому конгресі в Римі метод Брайля був затверджений, як кращий метод читання і писемності для сліпих людей. І сьогодні, через два століття, завдяки цій геніальній людині - Луї Брайлю і його винаходу - шрифту Брайля, мільйони людей почувають себе повноцінними громадянами своїх країн, відчувають свою значущість і необхідність для інших людей.

Існує багато способів застосування технології шрифту Брайля. Зокрема автомобільна компанія Ford створила інтелектуальне смартвікно, за допомогою якого люди із вадами зору зможуть візуалізувати пейзажі, що пропливають повз них, через дотик. Також у 2008 році дизайнер Чю Лі з китайського підрозділу компанії Samsung розробив перший у світі фотоапарат для сліпих. Фотокамера дуже проста у використанні завдяки функції, яка записує сигнальний звук при фотографуванні. Звукові маркери допомагають людям з обмеженим зором переглядати, сортувати і обмінюватися фотографіями. Майже через 200 років шрифт Брайля використовується у всьому світі для читання книг, а також для полегшення роботи людей з порушеннями зору. Від кнопок на ліфтах до предметів першої необхідності, таких як шампунь, пакети з ліками і банкомати - шрифт Брайля використовується у всьому суспільстві для спілкування з тими, хто може його читати.

четвер, 2 січня 2025 р.

Світло у темряві війни - звичаї, обряди та традиції зимових свят

 


Війна - це завжди шок. Але якщо цей шок "затримується" на декілька років, то він перетворюється на важку рутину, що, наче цеглина на шиї, заважає жити й радіти життю. Свята у такий час стають "віддушиною" та спробою віднайти спокій і "нормальність" у спілкуванні з родиною та однодумцями, щоб якось відволіктися від важкої реальності.

 

Зимові свята залишаються одними з найулюбленіших для українців, але війна втручається і в них, але попри все українці колядують, маланкують і  прагнуть максимально зберегти різдвяні та новорічні традиції. Різдвяні свята відзначають у зимовий період, коли найкоротший світловий день. Саме тоді люди потребують світла та підтримки. Саме різдвяні свята з давніх часів символізують народження та перемогу над темрявою, а у наш воєнний час дають людству надію на перемогу. Різдвяні свята відзначають у всьому світі. Для когось це аромат хвої та мандаринів, для когось — небесної краси феєрверки та святкові процесії, для інших запальні танці. Але якими б не були традиції в країні, в будь-якій точці земної кулі, Різдвяні свята — це час, коли всі серця говорять однією мовою, — мовою миру, радості, душевної теплоти і дружби.

 

А ми хочемо подарувати вам можливість підняти настрій вашим друзям і близьким, оформити будинок у святковому стилі, допомогти приготувати святкові страви та мати неперевершений вигляд на ці зимові свята. Український народ має багату культуру. Вона закладена в українських звичаях, обрядах, фольклорі, адже в них світосприйняття нашого народу. Звичаї та традиції людей — це ті прикмети, по яких розпізнається народ не тільки в сучасному, а й у його історичному минулому. Як і рідна мова, вони об’єднують суспільство. Багатий скарб звичаїв та традицій святкування Різдвяних свят ми отримали у спадок і мусимо зберегти його та, нічого не втративши, передати нашим дітям, щоб увіковічнити генетичну пам’ять нашого народу.

 

Саме з такою метою у відділі технічної літератури Тернопільської ОУНБ організовано добірку літератури, що висвітлюють тему традицій зимових свят. Тут ви знайдете документи, які характеризують національні особливості українських зимових свят, звичаїв та традицій святкування Миколая, Нового року, Різдва, Водохреща та інших визначних днів зимового циклу. Ці видання розраховані на всіх, кого цікавить духовне надбання українського народу. Також разом з нашими виданнями ви завжди будете в курсі модних тенденцій, знайдете своє унікальне рішення для різдвяних вечірок. Визначитесь з акцентом та кольоровою гамою святкового макіяжу, познайомитесь з творіннями кращих модельєрів світу та отримаєте чудовий вигляд у ці святкові дні. Також увазі читачів пропонуємо книжкову виставку «Різдвяне таїнство зими: святкові страви української кухні». Це легко! То ж чекаємо на зустріч із вами!