понеділок, 28 вересня 2020 р.

Машинобудування –базова галузь економіки (до Дня машинобудівника України).


27 вересня — професійне свято працівників машинобудування і приладобудування України - День машинобудівника. Відзначається щорічно у четверту неділю вересня. Одна з рис технічно розвиненого суспільства, це наявність дієздатної промисловості і галузі машинобудування, здатність виробляти різноманітні машини і прилади, знаряддя виробництва та предмети споживання. Машинобудування України займає одну з ключових позицій в економічному секторі країни, воно має свою власну структуру і поділяється на масу окремих галузей. Це металообробка та важке машинобудування, суднобудування і судноремонт, тракторобудування й автомобілебудування, верстатобудування і приладобудування, авіабудування і авіаремонт, а також залізнична галузь, електротехнічна, сільськогосподарська і звичайно ж ракетобудування та підприємства оборонного комплексу. В цілому, в структурах і підрозділах машинобудівної галузі України задіяно понад 2800 промислових підприємств і понад 230 організацій, що виконують різноманітні наукові, науково-технічні та дослідницькі роботи. Приблизна кількість працюючих у цій галузі людей більше 1 млн. Враховуючи особливу важливість машинобудівної галузі в розвитку і функціонуванні економіки країни, а також її роль у суспільстві, професійне свято машинобудівників започаткували ще з часів Радянського Союзу, засновано Указом Президії Верховної Ради СРСР від 1-го жовтня 1980-го року .У новому українському законодавстві «День машинобудівника» був додатково закріплений Указом Президента України від 8 вересня 1993 року № 361/93 і щорічно відзначається в четверту неділю вересня. В це професійне свято ми приєднуємося до привітань на адресу всіх, хто пов’язав своє життя з машинобудівної галуззю і бажаємо їм успіхів у роботі і міцного здоров’я, сімейного щастя і хороших зарплат! Хочемо нагадати, що відділ технічної літератури Тернопільської ОУНБ налічує велику кількість видань із свого фонду, які розкривають питання розвитку галузі, та можуть надати широкому загалу науковців і зацікавлених шукачів нових джерел знань необхідні документи. Книжкове зібрання відділу містить значний документальний, науково-дослідний та довідковий  матеріал, який приверне увагу науковців, студентів, інженерів.

Людмила Шатарська –головний бібліотекар відділу технічної літератури

четвер, 24 вересня 2020 р.

Кулінарна магія країн Вранішнього сонця.


Загадкова і таємнича Японія подарувала нам не менш цікаву кухню, що формувалася тисячоліттями. Основа японської кухні – варений рис, який абсолютно не солять, але додають різноманітні соуси і приправи. Його подають в окремому посуді практично до всіх блюд як гарнір, а часто використовують і як самостійне блюдо. Найпопулярніша страва з рису, безсумнівно, суші. Також смакує звичайна локшина «удон». Улюбленими продуктами японців з давніх пір є риба і морепродукти. Часто вони споживаються в сирому вигляді або навіть живцем, але чимало рецептів із ретельно оброблених дарів моря. Такі страви, як шматочки сирої риби, їжака або креветок з приправою з соєвого соусу і зеленого хріну васабі, морепродукти в клярі «темпура», рибні коржики, риба-фугу, смажений вугор «унагі» і безліч інших оригінальних страв принесли японській кухні всесвітню славу. Широке використання сої – ще одна характерна риса японської кухні. М’яса в країні завжди споживалося відносно небагато, тому більшість страв з нього  запозичені з інших культур. Найбільш популярні своєрідні омлети «омрайс», тушковане м’ясо з картоплею «нику-Дзаго», японський шашлик «які торі» тощо. Найулюбленіший напій японців – зелений чай, споживання якого супроводжується особливою церемонією «тя-но-ю». Як правильно вживати страви японської кухні і чи потрібно розмішувати васабі в соєвому соусі, а ще як приготувати суші, тофу, тамаго, мідзутакі, сасімі. Ви дізнаєтесь, здійснивши кулінарну подорож до Японії у відділі  технічної літератури Тернопільської ОУНБ. Перегляньте нашу публікацію та ознайомтесь з новими надходженнями книг, які розповідають про кулінарну магію країни Вранішнього Сонця і Ви переконаєтесь, що японська кухня має багато секретів – від правильної заточки ножів до правильної температури приготування рису. До того ж, японська кухня – це не лише майстерність, а й справжня філософія, культура підготовки та неспішного споживання корисних стравІ залишається тільки обрати рецепт японської кухні, що Вам до вподоби, бо сьогодні вже різноманітні суші, поза сумнівом, – одна з улюблених страв багатьох українців.

Канеко Е. Готуємо по-японськи. Рецепти автентичних страв на кожен день. -  К. : КМБУКС, 2018. - 168 с.: іл.

Це прекрасне кулінарне видання "Готуємо по-японськи. Рецепти автентичних страв на кожен день" відомого автора Емі Канеко вийшло у популярному сьогодні видавництві "КМ-БУКС" та входить до добре знаної серед поціновувачів кулінарної справи серії книг "Кулінарія". Представлені ці прекрасні та оригінальні рецепти автентичних страв на кожен день чудовою українською мовою. Вийшла  книжка у дві тисячі вісімнадцятому році і є таки доволі об’ємною за своїм розміром, містить понад сто шістдесят сторінок неймовірно корисних, цікавих, а також оригінальних рецептів на кожен день. Також дуже позитивно хочеться відгукнутися про художнє оформлення рецептів. Малюнки та зображення надзвичайно колоритні, кольорові, яскраві, вони змогли гарно доповнити, а також значно прикрасити саме видання. Дуже позитивним, на нашу думку, є також те, що автором подається ряд корисних порад, список покупок: те, без чого не обійтись, інгредієнти, що часто використовуються. У цьому виданні дуже вдало представлені рецепти за наступними розділам: "Тофу та яйця", "Овочі", "Рис і локшина", "Риба та молюски", "М"ясо і курка". Серед великої кількості оригінальних страв, особливо хочеться виділити наступні, які нам найбільше сподобалися, а саме: "Рисові кульки з лососевою начинкою", "Лосось у соєво-масляному соусі", "Смажене мариноване курча", "Кисло-солодка свинина по-японськи", "Солодка томлена яловичина з цибулею на рисі", "Креветки в лагідному томатному соусі з чилі". Оригінальне видання "Готуємо по-японськи. Рецепти автентичних страв на кожен день" зможе допомогти Вам урізноманітнити повсякденний раціон, а також гарно доповнить домашню бібліотеку!

 

Саніна, І. Л. Східні солодощі . – Харків : Аргумент Принт, 2014. – 72 с. – (Смак країни) .

Східні солодощі вже давно є улюбленими ласощами в усьому світі. Казковий та овіяний легендами світ Сходу завжди приваблює своїми секретами і таємницями. Одним із таких секретів є східні солодощі: халва, рахат-лукум, зефір, пастила, зацукровані фрукти. У цій книзі зібрані найкращі рецепти смачних і корисних східних солодощів, які легко приготувати в домашніх умовах у себе вдома не тільки до вечері, а й на велике свято. Готуйте із задоволенням і дивуйте цими солодкими смаколиками рідних і гостей . Спробуйте ,і тоді східна казка у вашому домі стане реальністю!

Людмила Шатарська— головний бібліотекар відділу


понеділок, 21 вересня 2020 р.

День без автомобілів: (Крокуємо разом до Європи)

 

У багатьох країнах світу 22 вересня відзначається Міжнародний день без автомобілів. Вперше провели День без автомобіля у 1973 році в Швейцарії. Тоді уряд країни, у зв’язку з паливною кризою, закликав громадян відмовитись від машин на чотири дні. Рух відмови від автомобілів у різних європейських країнах ставав дедалі популярнішим. У 1998 році акція «День без автомобіля» вперше пройшла у Франції. В той час у заході взяли участь близько двох десятків міст. А вже у 2001 році до руху офіційно приєдналися більше тисячі міст у 35 країнах світу, у тому числі Канада, Бразилія та Японія. Проведення екологічного заходу набуло широкого розголосу і вже з 2002 року під егідою Єврокомісії щорічно, з 16 по 22 вересня, проходить Європейський тиждень мобільності. Кульмінацією тижня являється акція «День без автомобіля». Мета акції – переконати водіїв скористатися в цей день громадським транспортом, щоб знизити в місті рівень забруднення повітря. Адже дуже велика кількість машин – проблема не лише великих міст і ця проблема вже досить давно є глобальною. Розуміючи, що в сучасних умовах повністю відмовитися від автомобілів просто неможливо, хочеться нагадати громадськості про проблеми, які несе автотранспорт. Щоразу, заводячи двигун автомобіля, ви прискорюєте зміни клімату, адже СО2 переважає серед інших парникових газів, що посилює здатність атмосфери утримувати тепло. Наслідки глобальної зміни клімату добре помітні вже зараз: тануть льодовики, піднімається рівень Світового океану, гинуть коралові рифи, океанські течії змінюють свій напрямок. Але за браком інформації далеко не всі усвідомлюють взаємозв’язок і не готові поступитися власним комфортом заради покращення екологічної ситуації на планеті. Важливість Всесвітнього Дня без автомобілів цілком зрозуміла. Крім того, багато хто з нас вже зараз розуміють, що є безліч прекрасних і перспективних альтернатив двигуну внутрішнього згоряння. Це не тільки нові технології, які приходять на зміну бензиновим і дизельним двигунам, але і добре забуті старі – велосипеди і піші прогулянки. У багатьох з нас це може викликати іронічну посмішку, проте давайте задумаємося і спробуємо провести тільки один день без використання особистого автотранспорту. Цим ми неодмінно внесемо істотний внесок не тільки в наше власне здоров’я, здоров’я наших дітей і близьких, але й в здоров’я нашої рідної планети, позитивно впливаючи на екологію.

Людмила Шатарська –головний бібліотекар відділу технічної літератури

 

пʼятниця, 18 вересня 2020 р.

Раціоналізатори і винахідники – творці ідей, речей творці (До дня винахідника і раціоналізатора)

Щорічно, в третю суботу вересня  в Україні відзначають День винахідника і раціоналізатора. Неспинний пошук нових ідей і невичерпна енергія винахідників та раціоналізаторів сприяють економічному та соціальному розвитку нашої країни, забезпечують технологічне оновлення її виробничої сфери. Своєю  працею вони відкривають нові горизонти технологічного зростання в усіх сферах життя, створюють умови для соціального, культурного та економічного розвитку суспільства. Творча енергія винахідників та раціоналізаторів служить підвищенню якості життя та піднесенню міжнародного авторитету держави. З великою повагою та вдячністю вітаємо всіх творчих людей з Днем винахідника та раціоналізатора, який відзначається цього року 19 вересня! Напередодні свята запрошуємо  переглянути  документи з економічних та технічних наук, ознайомитися з книгами та періодичними виданнями, які висвітлюють проблеми  винахідництва та раціоналізаторства в Україні та світі, документи які   розповідають про відомих українських новаторів і науковців – наших сучасників, людей із величезним творчим потенціалом, які присвятили своє життя нелегкій, почесній і водночас надзвичайно цікавій справі винахідництва. У книгах, , також міститься розгорнута інформація про компанії, наукові й інноваційні підприємства та установи України, чия діяльність спрямована на розвиток винахідницької галузі держави, забезпечення охорони інтелектуальної власності та налагодження зв’язків науки й виробництва. Метою цих видань є можливість продемонструвати сучасні унікальні винаходи, перспективні інноваційні розробки та високі технології, які вже застосовуються або можуть знайти застосування в різних галузях народного господарства. Вони покликані популяризувати найсучасніші вітчизняні технічні розробки та інновації, донести інформацію від винахідника до інвестора, аби винахід міг приносити користь людям. У нас час такі видання мають неабияке значення – як спосіб популяризації імен наших видатних земляків та вшанування їхнього життєвого і професійного шляху на користь держави й примноження її наукових здобутків. Сподіваємось, що інформація, яку почерпнуть читачі, дозволить ще раз переконатись, що в Україні є потужна інтелектуальна спільнота, винаходи та інноваційні ідеї якої мають світове значення і завдяки цьому примножується історична сила вітчизняної науки та винахідництва.

                                                                                                Людмила Шатарська—

                                                                                                          головний бібліотекар відділу 

пʼятниця, 11 вересня 2020 р.

День народження GOOGLE


     Ларі Пейдж і Сергій Брін , тоді ще 24-річні студенти Стенфордського університету, зареєстрували доменне ім’я «google.com» 15 вересня 1997 року. Саме слово «google» виникло, за словами їх творців, коли один з друзів неправильно записав математичний термін «googol»  «Вже в той час ми розуміли важливість пошуку в інтернеті і значимість постійного вдосконалення пошукового движка, тоді як наші конкуренти мало працювали в цьому напрямку», - сказав пан Брін. Google - дещо спотворене написання слова googol яке придумав племінник американського математика Едварда Кайзера, для позначення числа, що складається з одиниці і ста нулів. Деякі вважають, що творцям цієї компанії вимушено довелося назвати її саме так, тому що в першому чеку від інвесторів було вказано назву компанії як Google Inc. Сама компанія Google Inc була заснована 4 вересня 1998, офіс розташовувався в місті Менло-Парк, Каліфорнія, США. Завдяки своїм технологічним інноваціям, Google отримала безліч нагород: приз «Голос Народу» за кращі технічні досягнення, нагорода «Краща пошукова система в Інтернет» від Yаhoo! Internet Life; приз за «Технічну Досконалість» журнала PC; «Краща пошукова машина» журнала The Net.

Безліч компаній, включаючи AOL і Washington Post, використовують пошукові ідеї Google на своїх веб-сайтах. 19 серпня 2004 Google Inc почала продаж своїх акцій на фондовому ринку (IPO). З тих пір вона стала публічною компанією NASDAQ: GOOG. Тоді розійшлося майже 20 мільйонів акцій на загальну суму в 1,67 млрд доларів США.. Але компанія продала не всі належні їй цінні папери. Google залишила собі ще більше 250 мільйонів акцій, якими вона може розпоряджатися на свій розсуд. Компанія випустила акції двох типів: звичайні , які перепродаються тепер в системі NASDAQ, і привілейовані , рух яких обмежено «стінами» компанії. Кожна привілейована акція при голосуванні може врівноважити десять звичайних. Вже 30 серпня 2004 року на спеціалізованих торгових майданчиках почались торги опціонами компанії Google. Найбільшим придбанням Google на той момент виступила компанія YouTube. Пошукова система google, на ряду з постійно удосконалюваними алгоритмами пошуку, надає і багато інших безкоштовних послуг. Зокрема популярний поштовий сервіс Google Mail, Google Talk, Google Maps, безкоштовний перекладач і так далі.  . В цьому році Google як публічній компанії виповнилося 15 років. На сьогодні Google - американська транснаціональна публічна корпорація, реорганізована 15 жовтня 2015 року в міжнародний конгломерат Alphabet Inc. Він працює більш ніж 100 мовами. Google управляє більш ніж мільйоном серверів у центрах обробки даних по всьому світу і обробляє більше одного мільярда пошукових запитів кожен день. Крім пошукової системи, в даний час Google надає масу інших сервісів і продуктів, що користуються величезною популярністю. Також компанія є творцем найпопулярнішої в світі мобільної операційної системи - Android. Крім того, компанія виробляє техніку - ноутбуки, смартфони, розумні колонки, гарнітури віртуальної реальності, розумні камери та інші пристрої. Про все це можна дізнатись з книги та періодичних видань відділу технічної літератури Тернопільської ОУНБ.

                              Людмила Шатарська –головний бібліотекар

                                              відділу технічної літератури

четвер, 10 вересня 2020 р.

Нафтова і газова промисловість: крізь терни проблем до стабільного зростання ( До дня працівників нафтової і газової промисловості)

 

Нафтова та газова промисловість завжди була і залишається основною ланкою паливно-енергетичного комплексу України, який забезпечує ефективне функціонування та сталий розвиток економіки країни, національну безпеку, підтримує соціальний рівень життя нації.

Сучасна нафтова, газова та нафтопереробна промисловість України – це потужні газотранспортна та нафтотранспортна системи, нафтогазовидобувні підприємства, заводи з випуску нафтогазового устаткування, морський нафтовий термінал, нафтопереробні та газопереробні заводи, розгалужені мережі автозаправних станцій та автомобільних газонаповнювальних компресорних станцій, сервісні та науково-дослідні організації.

Нафтова та газова промисловість – це стратегічна галузь, яка забезпечує економічну та енергетичну безпеку кожної держави. Одним із найважливіших стратегічних та пріоритетних напрямків її розвитку українські вчені вважають забезпеченість країни власними ресурсами, зокрема нафтою. Світова криза, в тому числі і нафтова, спонукає людство до ефективного й економічного використання цієї сировини. Велика кількість країн залежить від імпорту сировини, і Україна не є винятком. Україна є однією з тих держав, які за допомогою власних ресурсів задовольняють лише незначну частину попиту на паливно-енергетичні ресурси, що свідчить про значну залежність від імпортного постачання енергоресурсів. Більшість країн, в тому числі і Україна, розглядає цю залежність як загрозу національній та енергетичній безпеці. Перспективи розвитку газової промисловості України пов’язані з розширенням геологопошукових робіт, збільшенням обсягів пошукового буріння та прискоренням промислового освоєння відкритих родовищ, а також слід широко впроваджувати досягнення новітніх технологій і техніки  До професійного свята працівників нафтової, газової та нафтопереробної промисловості читальний зал відділу технічної літератури Тернопільської ОУНБ пропонує широкий репертуар наукових та науково –популярних видань, підручників та навчальних посібників , періодичних видань , що висвітлюють діяльність галузі, проблеми та перспективи розвитку . Література буде цікавою та корисною для науковців та студентів, які вивчають дисципліни нафтогазового профілю та користувачів, які безпосередньо працюють на об’єктах нафтової, газової та нафтопереробної промисловості та прагнуть удосконалювати свої професійні знання.

Людмила Шатарська— головний бібліотекар відділу

середа, 2 вересня 2020 р.

Ренесанс українського кіно: сучасні технології в кінематографії

Щороку, у другу суботу вересня в Україні відзначається День українського кіно – професійне свято вітчизняних кінематографістів, а також всіх шанувальників цього дивовижного мистецтва, без якого неможливо уявити розвиток сучасної культури. Свою історію український кінематограф веде від 1893 року, коли ще за два роки до братів Люм’єр український механік-винахідник Йосип Тимченко розробив свій аналог кінознімального апарату та продемонстрував «живі картинки» під назвою «Наїзник» та «Метальник списів». Першим вітчизняним кінематографістом вважається харківський фотограф Альфред Федецький. 30 вересня 1896 року він за фільмував перший документально-хронікальний сюжет тривалістю 1,5 хвилини, а у грудні того ж року влаштував перший кіносеанс у Харківському оперному театрі. Першим кіно виробничим підприємством на території сучасної України стало створене в Катеринославі (нині – місто Дніпро) у 1911 році «Південно-російське акціонерне товариство Сахненко, Щетинін і Ко», де того ж року режисер Данило Сахненко зняв перший український ігровий фільм «Запорізька Січ». Впродовж ХХ століття українські митці створили власну яскраву кіно мистецьку школу, яка збагатила світовий кінематограф і стала надійним підґрунтям для нових здобутків прийдешнього покоління кіно митців. Завдяки поєднанню незабутніх традицій та творчих зусиль вітчизняних кінематографістів сучасне українське кіно сьогодні активно прокладає шлях на вітчизняні та світові екрани. День українського кіно був встановлений на підтримку українських кінематографістів. Офіційного статусу це свято набуло у 1996 році після підписання Президентом України відповідного Указу. Невипадково склалося, що День українського кіно відзначається у вересні і майже співпадає з днем народження фундатора українського кінематографа Олександра Довженка, а відтак, основні урочистості за участю перших осіб держави відбуваються на Національній кіностудії художніх фільмів імені Олександра Довженка. За багатолітньою традицією, в ці дні українські кінематографісти відвідують батьківщину митця, м. Сосницю, де беруть участь у заходах із вшанування його пам’яті.  У рамках відзначення Дня українського кіно відбувається ще одна значна акція – визначення лауреата Державної премії України імені Олександра Довженка, яка присуджується за вагомий внесок у розвиток українського кіномистецтва щорічно до 10 вересня. Також, з нагоди Дня українського кіно місяць вересень буває насиченим на кіно мистецькі події: відбуваються кінопокази, проходять прес-конференції, засідання, круглі столи, присвячені проблемам українського кінематографу. Цьогоріч День українського кіно припадає на 8 вересня. До Дня українського кіно відділ технічної літератури Тернопільської ОУНБ нагадує своїм прихильникам, що у фонді відділу вони зможуть знайти книги та публікації, що розкривають історичний рух кінематографічного процесу в Україні, розповідають про кіно митців, які своєю працею збагатили вітчизняне кіно ХХ-ХХІ століття. Втім, якщо ви прагнете зрозуміти індустрію створення фільмів глибше, прослідковувати тенденції, впізнавати стиль режисерів за одним кадром, то список прочитаних вами книг буде постійно збільшуватись. Обіцяємо, що після них ви полюбите українське  кіно ще більше.

Людмила Шатарська— головний бібліотекар відділу