субота, 26 березня 2022 р.

Сузір’я талантів (До 90-річчя від дня народження Михайла Миколайовича Александрова)

 


У кінці березня виповнилося б 90 років від дня народження видатного вченого-кораблебудівника, доктора технічних наук, професора, заслуженого діяча науки і техніки України, ректора Миколаївського кораблебудівного інституту -  Михайла Александрова. Розвиток України як морської держави визначається розвитком суднобудівної галузі, у цілому, та її складових. До таких складових, без сумніву, належить розробка і створення засобів морської робототехніки. У Національному університеті кораблебудування імені адмірала Макарова ще у часи СРСР було започатковано прикладний науковий напрямок «Підводна техніка», який успішно розвивався у трьох напрямках, характерних для потужного закладу вищої освіти  -   суто науковому, виробничо-технічному та навчальному. Засновниками наукової школи були ректор Миколаївського кораблебудівного інституту імені адмірала С.Й. Макарова, та доктор технічних наук, професор Александров Михайло Миколайович. Рік заснування наукової школи – 1988, коли було організовано «Відділення підводної техніки» науково-дослідної частини Інституту. Його першим керівником був професор  Александров М.М. Під його керівництвом було закладено основні наукові напрямки досліджень у галузі морської робототехніки та побудовано низку унікальних ненаселених підводних апаратів – «Акватор», «Скарус-1», «Дельта», «Adeline». Михайло Миколайович Александров приділяв велику увагу організації наукової праці та реорганізації навчання в МКІ, багато зробив для розвитку і будівництва інституту. За педагогічну діяльність був нагороджений медаллю Макаренка. Працював над перетворенням МКІ у Морський технічний університет. Встановив міжнародні зв’язки МКІ в галузі вищої освіти. До кола наукових інтересів М. М. Александрова входили суднові пристрої, малотонажне кораблебудування та безпека на морі. Автор низки книг та монографій з цих питань. Список наукових праць М. М. Александрова перевищує 70 найменувань. А ще Михайло Миколайович був спортсменом і художником-аматором, який створив багато  цікавих живописних полотен. Александров Михайло Миколайович помер 1993 року в Миколаєві. Ім’я Михайла Миколайовича Александрова з 2001 року носить Морський ліцей в Миколаєві, в якому діє Миколаївський музей імені професора Михайла Александрова. З нагоди 90-річчя від дня народження професора М. М. Александрова пропонуємо переглянути книги та періодичні видання з суднобудування.

вівторок, 22 березня 2022 р.

Всесвітній день водних ресурсів

 


Свято Всесвітній день води відзначається щороку 22 березня. Він був створений в 1993 році Генеральною Асамблеєю ООН. 
У своїй резолюції ця організація запропонувала всім країнам проводити в цей день спеціальні заходи, спрямовані на збереження та освоєння водних ресурсів. При цьому було вирішено щороку присвячувати ці заходи якійсь одній конкретній темі. Головним завданням цього свята, на думку його творців, має стати нагадування всім жителям Землі про величезну важливість води для підтримання життя на нашій планеті. Як відомо, людина і тварини не можуть існувати без води. Якби на Землі не було водних ресурсів, то на ній і не зародилася життя.

Свято «Всесвітній день води» проводиться для того, щоб привернути до цих проблем суспільну увагу. Він дозволяє залучати до їх вирішення все більшу кількість держав. Здійснюється поширення інформації про важливість проблем, пов'язаних з охороною водних ресурсів прісної води. Виявляється і реальна допомога, приймаються серйозні заходи з постачання питною водою жителів тих країн, де існує дефіцит.

На території нашої країни свято «Всесвітній день води» відзначається з 1995 року. Його девізом є: «Вода - це життя». Він покликаний підкреслити найбільше значення води у нашому житті. Не варто забувати про те, що тіло людини на дві третини складається з води. Воду прийнято вважати одним з найбільш цінних природних ресурсів. Постійне зростання населення і розвиток промислового виробництва збільшують значення води і загострюють проблему необхідності її захисту.

Більш детально про якість питної води та її вплив на здоровʼя населення можна довідатись відвідавши відділ технічної літератури Тернопільської обласної універсальної наукової бібліотеки, де організована книжково-ілюстративна виставка «Вода — еліксир життя». Користуючись великим репертуаром документів зібраних у фондах Тернопільської ОУНБ, а саме у відділі технічної літератури можна глибше ознайомитися з проблемами водопостачання, водовідведення та якістю води, а допоможе у цьому наукова, науково-популярна література та періодичні видання .

Насамперед це науково-популярні журнали «Екологічний вісник» та «Інженер», науково-практичний журнал «Проблеми науки», журнал для винахідників і раціоналізаторів «Винахідник і раціоналізатор». На сторінках кожного з цих видань в рубриках «Ідеї і рішення», «Водопостачання», «Новини науки», «Інноваційно-інвестиційна діяльність» друкуються наукові та науково-популярні матеріали на дану тематику. Сподіваємось, що даний матеріал буде цікавим і корисним для Вас шановні користувачі

     Вайшле Марія Йосипівна — завідувачка відділу технічної літератури

неділя, 20 березня 2022 р.

Архітектурне намисто України

 


Споруди нашої країни вражають різноманітністю стилів, форм, а також багатством історії. Тому ми вирішили нагадати  нашим читачам добірку найвеличніших архітектурних пам’яток України, які варто  пам’ятати.



Чернівецький національний університет.

 


Величезна споруда об’єднала в собі стилі кількох епох, тому ззовні нагадує чарівний палац. Студенти між собою називають його «Чернівецьким Хоґвартсом».

 Співочі тераси.



У селі Городнє Харківської області розташований цікавий об’єкт садово-паркової архітектури – «Співочі тераси». Вони є унікальною пам’яткою не лише України, а й Європи. Ще однієї особливістю цього місця є його дивовижні акустичні властивості. Людський шепіт на одному краю тераси прекрасно чується на відстані до 60 м. Секрет музичного дива ховається у цегляних стінах, в яких вбудовано спеціальні труби з різних матеріалів та різного розміру. 

 Замок Любарта.

 


Верхній замок, або замок Любарта, давно став візитівкою Луцька. Будівництво споруди тривало понад 40 років. За цей час замок змінював господарів, які урізноманітнювали архітектурний ансамбль на свій смак. Таким чином споруда поєднала у собі елементи двох стилів – готики та ренесансу.

 Дніпровська ГЕС.

 


У самому центрі Запоріжжя, на місці колишніх козацьких порогів, розкинулася гігантська бетонна гребля. На території Дніпровської ГЕС знаходиться музей, у якому можна почути багато цікавих історій про будівництво станції.

 Хотинська фортеця.

 


Ця війна обов’язково завершиться перемогою України!. Об’єднавшись, ми відбудуємо наші міста. Що дає нам таку впевненість? Звідки вона?. Це не просто слова. Це не просто віра. Це – наша реальність.

Людмила Шатарська – головний бібліотекар відділу технічної літератури Тернопільської ОУНБ

 

пʼятниця, 18 березня 2022 р.

Арт -терапія

 


В умовах, в яких сьогодні перебувають українці, найбільшою загрозою для нашого здоров’я є психоемоційна напруга. Вона накопичується і вимагає виходу. Якщо не знімати внутрішню напругу, вона поступово почне здійснювати свій негативний вплив на здоров’я. Пропонуємо познайомитися з чарівним інструментом, який допоможе знизити тривожність, зберегти контроль над власним життям і спокійно відноситися до необхідності тривалого перебування в умовах  військового стану. Сьогодні ми пропонуємо вам арт –терапію – це виготовлення різноманітних виробів власноруч - ляльки та атрибути, пов’язані з нею – будиночки, прикраси, різноманітний антураж. Терапевтичні ляльки виконуються швидко, з будь –якого матеріалу. Вони можуть красиві і не дуже, з обличчям і без, великі і маленькі. Підготуйте все, що може знадобитися і починайте творити. Не панікуйте . Просто приступайте до роботи. В арт – терапії це називається йти за руками. Основна умова – отримуйте задоволення від процесу. Саме під час творення Ви позбавляєтесь від внутрішньої напруги, тривоги, страхів, невпевненості та інших негативних настроїв, а ми вам в цьому допоможемо. У читальному залі відділу технічної літератури Тернопільської ОУНБ вашій увазі пропонується безліч книг та періодичних видань з рукоділля. Ось деякі з них:

 


Вірченко О. Чарівний світ гачок. Святкові подарунки. – К., 2020. - 64 с.

 

Книжечка для рукодільниць яка розповість, як власноруч виготовити принадні святкові атрибути. Ці оригінальні плетені речі додадуть нового оформлення урочистим дням, прикрасять домівку та вбрання, стануть пам'ятними подарунками для рідних і друзів. Навіть якщо ви ніколи не тримали у руках гачка, але маєте бажання навчитися плетінню, наша книжка допоможе у цьому – варто лишень ретельно слідувати інструкціям. Видання адресоване дітям молодшого шкільного віку, їхнім батькам і всім, хто цікавиться рукоділлям.

 


Тарасова О. О. Таємничий світ ляльки-мотанки.-Київ, 2015.-200с.

Книга Ольги Тарасової «Таємничий світ ляльки-мотанки»: (способи виготовлення: майстер-клас), видана у видавництві «Либідь» у 2015 році. Запрошує всіх охочих до манливого світу ляльки-мотанки, яка є віддзеркаленням прадавньої культури, традицій і світовідчуття наших пращурів. Лялька-мотанка — не лише певний культурний символ, Це й потужний хатньо-побутовий оберіг, і обрядовий атрибут, і забавка для дітей і дорослих, і оригінальний сувенір, і прикраса інтер'єру оселі. Дізнаватися про різновиди й призначення ляльок-мотанок, традиції, обряди й звичаї, з якими вони пов'язані, опанувати зовсім не складні способи їх виготовлення й зрештою мати напрочуд цікаве й корисне улюблене заняття на дозвіллі вам допоможе пропонована книга. Дане видання призначене для широкого кола читачів, усіх, хто захоплюється українською народною творчістю. Стане в пригоді викладачам шкіл, центрів, гуртків дитячої та юнацької творчості, майстер-класів для дорослих і дітей.

 


Гоан Н. Енциклопедія візерунків. Коси, джгути, арани: плетіння спицями.-Київ, 2020. - 288с.

 

У  книзі  для сучасної в’язальниці наведено не лише понад 150 унікальних та інноваційних авторських візерунків  від найпростіших до найскладніших. У ньому ви знайдете вичерпну інформацію про призначення тих чи тих візерунків, як їх правильно припасовувати й варіювати, дедалі створюючи нові дизайни. Із видання ви довідаєтеся, як безпосередньо зможете створювати свої моделі плетеного одягу. Якщо ви прагнете крокувати в ногу з модою й носити унікальний авторський одяг — ця книга для вас! Почавши з основ в’язання, Нора Ґоан поділиться з вами усіма секретами створення плетеного полотна, поєднання деталей одягу, розрахунку кількості петель та відповідності деталей викрійці. Авторка пропонує 150 унікальних авторських візерунків які стануть вам у пригоді під час створення нових моделей.

Тому, відкладайте всі свої домашні справи і займімося творчістю! 

Людмила Шатарська – головний бібліотекар відділу технічної літератури Тернопільської ОУНБ

 

середа, 16 березня 2022 р.

Свято працівників ЖКГ – це свято кожного!

 


День працівників житлово-комунального господарства та побутового обслуговування населення – це свято людей, від професіоналізму та відповідальності яких залежить благополуччя кожного будинку, кожної родини. Їхня праця безпосередньо спрямована на добробут городян, тому що сприяє зростанню комфортності життя та підтриманню його гідного рівня, забезпечує потреби людей у повсякденних і необхідних послугах, що є запорукою хорошого настрою та гарного самопочуття! Цієї праці роботи потребують школи, дитсадки, медичні установи, інші об’єкти соціальної сфери. Завдяки роботі працівників ЖКГ підтримується безперебійна робота інженерних комунікацій, водопровідно-каналізаційного та шляхового господарства, проводиться ремонт житлового фонду, благоустрій населених пунктів, озеленення вулиць, парків і скверів. Напад Росії на мирні українські міста та запровадження воєнного стану докорінно змінили усі сфери життя нашого суспільства. Навіть в умовах воєнного стану працюють люди, виконують свої обов’язки, забезпечують нас електроенергією, водопостачанням, теплом

Працівники відділу технічної літератури Тернопільської ОУНБ до дня працівників житлово-комунального господарства підготували книжково-ілюстративну виставку "ОСББ – форма управління житловим фондом". ОСББ (об'єднання співвласників багатоквартирного будинку) – один зі стратегічних напрямів реформування житлово-комунального господарства в Україні. Створення ОСББ сприяє розв'язанню багатьох проблем у житлово-комунальній сфері, зокрема тих, які стосуються власності на житло, коли всі або більшість квартир у будинку є приватизованими, а він до моменту створення об'єднання номінально залишається власністю територіальної громади. Порядок створення, реєстрації, реорганізації, діяльності і ліквідації ОСББ регулюється Законом України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку".
На виставці представлені книги та статті з періодичних видань, які висвітлюють правові питання створення ОСББ, ведення бухгалтерських документів, переваги й позитивний досвід співвласників нерухомості. Також хочемо звернути увагу читачів на деякі книги, що на нашу думку будуть цікавими та корисними для перегляду та використання.





Плоский В.О., Гетун Г.В., Тимофєєв М.В., Запривода В.О. Енергоефективний панельний житловий будинок : навч. посібник.-Київ: Видавництво Ліра –К, 2017.-190 с.

В посібнику розглянуто та подано кресленнями об'ємно-планувальні та конструктивні рішення багатоповерхових панельних житлових будинків. Наведені принципи розрахунку енергетичних потреб на опалення будинків з визначенням класу енергетичної ефективності за діючими в Україні ДБН і ДСТУ. Призначено для студентів, будівельників та архітекторів.



Теплогазопостачання та вентиляція : навч. посібник/О. Т. Возняк, О. О. Савченко, Х. В. Миронюк.-Львів : Видавництво Львівської політехніки, 2013.-276 с.

Наведено відомості, що стосуються проектування та експлуатації інженерного устаткування будівель: забезпечення мікроклімату приміщень та формування теплового режиму споруд; описано системи опалення, вентиляції, теплопостачання та газопостачання, використання нетрадиційних джерел енергії. Навчальний посібник призначено для студентів ВНЗ, які навчаються за базовими напрямами “Будівництво”, “Архітектура”, “Електротехніка та електротехнологія” та фахівців зі спеціальності “Теплогазопостачання та вентиляція” і його можна використати як довідкове видання під час розрахунку цих систем.



Електричне опалення будівель : навч. посібник / О. Савченко, Б. Щербатюк.-Львів : Видавництво Львівської політехніки, 2014.-160 с.

За даними про використання електричної енергії в Україні  та прогнозованого балансу виробництва та споживання електричної енергії до 2030 року запропоновано ширше використовувати для опалення житлових та адміністративних будинків як основних систем опалення електричні кабельні системи прямої дії та електричні кабельні системи опалення з тепло акумуляцією із заряджанням теплоакумуляторів у години провалу споживання електричної енергії. Наведено класифікацію місцевих опалюваьних приладів, принцип їхньої роботи, можливі варіанти застосування та детальні приклади розрахунку таких систем на основі теплостійкості приміщень. Розглянуто основні елементи кабельних електричних систем опалення. Посібник містить відомості про використання електричної енергії для створення та підтримання мікроклімату приміщень у холодний період року.



Мацієвська О. Водопостачання та водовідведення.-Львів : Видавництво Львівської політехніки, 2015.-144 с.

Розглянуто: системи і схеми водопостачання та водовідведення населених пунктів і промислових підприємств; методи і споруди поліпшення якості, подачі та розподілу питної води; методи і споруди для транспортування, очищення стічних вод та оброблення їх осадів; основи проектування та експлуатації внутрішніх і зовнішніх систем водопостачання та водовідведення.

понеділок, 14 березня 2022 р.

Біжать узори в глиб століть на рушниках і вишиванках

 


Відділ технічної літератури запрошує переглянути книжкову виставку «Біжать узори в глиб століть на рушниках і вишиванках». «Хата без рушника, що сім’я без дітей», — свідчить українське прислів’я. У сучасному світі, коли старовинні звичаї та традиції поступаються місцем прогресу, роль рушника залишається такою ж, як і століття тому. Він нагадує нам про наших предків, про коріння наших вірувань, є предметом гордості і оберегом.

 


Вишивка — це не тільки майстерне творіння золотих рук народних умільців, а й скарбниця вірувань, звичаїв, обрядів, духовних прагнень та інтелекту українського народу. Кожне рукоділля дарує радість, наснагу. А як приємно творити красу своїми руками! Неможливо забути ту чарівну мить, ті відчуття, коли робиш останній штрих — і творіння готове. Книжкова виставка, що знаходиться в читальному залі технічної літератури Тернопільської ОУНБ, містить книги та періодичні видання, у яких розміщено зразки виготовлення великої кількості різнопланових робіт. Це обрядові рушники, весільні, обереги: скатертини, серветки, декоративні панно, чоловічі та жіночі вишиванки, картини вишиті в техніці графіки. Особливої уваги заслуговує робота — рушник з вишитою молитвою «Отче наш». Дивлячись на роботи, представлені в цих виданнях, переконуєшся, що українська вишивка, зокрема рушники, мають велике значення в житті сучасної людини, адже вони віють на серце кожної людини чарами рідної землі, які наповнюють нас споконвічною могутньою силою українського народу.  Пропонуємо переглянути останні номери журналу „Українська вишивка”. Пропоновані тут моделі можуть бути ескізом, який кожен з Вас, дорогі читачі, зможе розвинути на свій смак і уподобання. Це науково –популярне видання є  значним надбанням фонду нашого відділу. Надходить у відділ технічної літератури він з січня 2012 року. Кожен з номерів журналу наповнений оригінальними ідеями, містить гарні світлини, цікаво подає матеріал. Журнал пише про звичайних українських людей, висвітлює події з їхнього життя. Кожен номер своєрідно тематичний і в той же час різнобічно привабливий. Особливо зацікавлює видання оригінальним використанням вишитих узорів у щоденних побутових речах. Корисними будуть рубрики „Дівочі секрети”, „Майстер –клас” та „Майстриня”. Шановні користувачі, заходьте до нашого відділу, створюйте свій світ, прислухайтесь до себе, і творіть! А ми Вам в цьому радо допоможемо.

 

Людмила Шатарська – головний бібліотекар відділу технічної літератури Тернопільської ОУНБ

субота, 12 березня 2022 р.

Чорнобильська АЕС: екологічна безпека під загрозою


Чорнобильська катастрофа  – найбільша за всю історію ядерної енергетики. Масштаби лиха та важкість наслідків стали найтяжчими в історії нашої планети. Героїзм ліквідаторів врятував мільйони життів, врятував світ.

Коли російські війська захопили Чорнобильську АЕС, українське МЗС попередило про можливість "ще однієї екологічної катастрофи". Нормальні рівні радіації в Чорнобильській зоні відчуження, де розташовані чотири закритих реактори, один з яких розплавився в 1986 році і з якого поширилися радіоактивні відходи по Європі, зросли. А все через військову активність у цьому районі - руху великої кількості важкої військової техніки та підняттям у повітря забрудненого радіоактивного пилу, повідомили у Держінспекції ядерного регулювання України.

Крім того, існують побоювання, що якийсь із 15 активних ядерних реакторів в Україні може потрапити під перехресний вогонь. "Це унікальна ситуація в історії атомної енергетики - фактично в історії - ми маємо ситуацію, коли в країні, де іде повномасштабна війна, експлуатуються 15 атомних реакторів", - про це у розмові з DW сказав експерт з атомної енергетики Greenpeace East Asia Шон Берні. За його словами, станції виробляють близько половини електроенергії в Україні, хоча зараз, каже він, працюють лише 9 з 15 реакторів. Україна вимагає присутності на всіх АЕС України представників ОБСЄ та МАГАТЕ. Радіація не має кордонів.

В читальному залі відділу технічної літератури Тернопільської ОУНБ організована інформаційна зона, на якій розміщені документальні та інформаційні твори, що висвітлюють важливі питання стосунків людей з ядерною енергетикою та жахливі наслідки аварії, спогади про тих , хто ціною власного життя врятував світ, статті з періодичних видань про соціальний захист постраждалих в аварії. Увазі користувачів відділу пропонуємо переглянути нове видання , яким нещодавно поповнився фонд відділу.



Міхаліцина К., Дворницький С. Реактори не вибухають. Коротка історія Чорнобильської катастрофи.- Київ: Портал, 2020 -136 с.

Творці книжки «Реактори не вибухають. Коротка історія Чорнобильської катастрофи» змогли знайти точну мову — словесну й візуальну, якою вдалося без нагнітання й простими, але водночас не позбавленими емоцій словами розповісти про масштабну трагедію. Чорнобиль як місто, як атомна електростанція, як Зона відчуження, як трагедія і як символ. Ця книжка виникла, щоб пояснити катастрофу людям, які народилися після неї. Аби «Чорнобиль» був не просто словом, за яким упізнають Україну, а усвідомленим історичним досвідом. Він тут показаний в кількох вимірах: технічному, емоційному, природничому, політичному. Книжка письменниці Катерини Міхаліциної та науковця Станіслава Дворницького це ніби віртуальна екскурсія довколишніми територіями і в часі до 1986-го року й назад в сучасність. А також пошук відповідей- чому так сталося, хто винен, кого покарали й чому приховували правду. Оформлення від студії Сері/граф допомагає, з одного боку, зануритися в ту епоху, її атмосферу й безпосередньо в події, що трапилися у квітні 1986 року, з іншого - краще зрозуміти, як відбуваються ядерні реакції, як працюють ті чи інші задіяні пристрої, як влаштовані процеси. Чорнобиль - те, з чим досі асоціюється Україна у світі, незважаючи на те, що з часу трагедії минуло понад 30 років. Та переважно розмови ведуться для дорослих і між дорослими, досі ніхто не намагався без зайвого пафосу й нагнітання розказати дітям та підліткам про події, що сталися в ніч на 26 квітня 1986 року. Катерина Міхаліцина стала не лише першопроходицею на цьому шляху. Видання вже отримало кілька престижних нагород — здобуло перемогу у конкурсі «Найкращий книжковий дизайн» від Книжкового Арсеналу в номінації «Дитяча книга» (оформлення студії Сері/граф) та Best Book Award 2020 від BookForum Видання містить також детальний візуальний супровід - ядерні реакції, будову реактора, карти, зображення техніки, що застосовувалася при ліквідації аварії, тощо.

 


четвер, 10 березня 2022 р.

Бібліотека –це дорога в майбутнє

 


Шановні краяни! Другий тиждень поспіль триває повномасштабна війна Росії проти України. Та цей напад не злякав, а ще більше згуртував українців. Ми зможемо вистояти та перемогти в цій війні. Ворог наступає і всі ми маємо стати на захист своєї Вітчизни. Не обов’язково бути військовим, щоб допомогти. Кожен з нас може бути корисним з будь –якого місця. Це буде Ваш особистий внесок в оборону та захист незалежності України та українців. З 10 березня Тернопільська ОУНБ відкрила свої двері для користувачів. Спільна робота та перебування серед великої кількості однодумців заспокоює, дає впевненість і таку необхідну в цей час підтримку. Найбезпечніше себе ми відчуваємо серед своїх. Працівники  відділу технічної літератури ТОУНБ будуть намагатись надати інформаційну, психологічну та координаційну  підтримку всім тим, хто її потребує.  Тут доволі зручно і затишно, до того ж скільки цікавих книг навколо! Вам допоможуть підібрати щось для душі, підтримаємо психологічно. Ми прагнемо продовжувати створювати простір знань вільний від неправдивої інформації. Адже бібліотека – це ворота в майбутнє, це свобода. Наша нова бібліотечна послуга – бібліотечне укриття. В читальному залі відділу технічної літератури Ви отримаєте затишок, необхідні послуги, правдиву офіційну інформацію, скористаєтесь безкоштовним доступом до Інтернету. Ворог намагається зруйнувати українську культуру та освіту, знищує бібліотеки, музеї, університети, школи, пам’ятки мистецтва. Та разом ми сила. Ми схиляємо голови перед захисниками, які віддають свої життя за нашу свободу. Ми у скорботі через загибель дітей та цивільного населення Ми вдячні всім хто у цей непростий час зберігає спокій, впевненість, підтримує свою громаду.  Ми зможемо вистояти і перемогти в цій війні. Слава Україні!