четвер, 12 грудня 2024 р.

Земний уклін бійцям Чорнобильського лиха (14 грудня - День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС)

             

 

Справа в тому, що 30 листопада 1986 р. було закінчено будівництво саркофага над зруйнованим четвертим енергоблоком Чорнобильської АЕС, а 14 грудня було надруковано повідомлення про те, що держкомісією був прийнятий в експлуатацію комплекс захисних споруд. 26 квітня 2024 року відзначились 38-ми роковини аварії на Чорнобильській АЕС, яка стала найбільшою в історії катастрофою в ядерній енергетиці і забрала життя тисяч людей, завдавши непоправної шкоди екології. З того часу в Україні щороку вшановують усіх, хто загинув та постраждав від цієї катастрофи, а також ліквідаторів наслідків аварії.

26 квітня 1986 року з різницею в дві секунди відбулися два вибухи на четвертому реакторі Чорнобильської АЕС. Обвалилася частина будівель, почалася велика пожежа. Величезна кількість радіоактивних речовин була викинута в атмосферу. Багатоденну пожежу намагалися загасити сотні пожежників та працівників аварійних служб. Багато з них згодом померли від променевої хвороби. Понад 100 тисяч жителів найближчих населених пунктів були евакуйовані після аварії.

Трагедія, спричинена вибухом на четвертому енергоблоці, не має аналогів за обсягами забруднення природного середовища, негативного впливу на здоров’я та психіку людей, їхній побут і соціально-економічні умови життя. Для всіх нас 14 грудня є днем пам’яті про найбільшу техногенну катастрофу та вшанування героїзму персоналу ЧАЕС, пожежників, військовослужбовців, будівельників, учених, медиків, які брали участь у ліквідації наслідків аварії. Загалом у ліквідації аварії взяли участь понад 600 тис. людей. Точна кількість жертв та постраждалих невідома й досі. Тому Чорнобиль – не лише велика трагедія, а й символ безмежної мужності багатьох тисяч наших земляків. Ті, хто вважають 14 грудня своїм святом, вже давно називають цей день Днем ліквідатора. Ще в 1986 р. учасники ліквідації зібралися разом, щоб відзначити свою першу перемогу. Додання державного статусу Дню ліквідатора ще раз нагадує суспільству про проблеми ліквідаторів-чорнобильців, Незважаючи на всі труднощі і проблеми, самі ліквідатори називають 14 грудня святом. 

До відзначення цього дня приєднується також і відділ технічної літератури Тернопільської ОУНБ. До уваги користувачів тут представлена низка видань з даної тематики. Це насамперед документальні, художні твори та статті з періодичних видань про техногенну катастрофу XX століття, жахливі наслідки аварії, соціальний захист постраждалих в аварії, а також спогади про тих, хто ціною власного життя врятував світ. Добірку доповнюють твори, на сторінках яких викладено спогади та розповіді очевидців, спеціалістів та ліквідаторів тієї страшної катастрофи, книги з радіаційної безпеки, екології, фотоальбоми. Запрошуємо усіх бажаючих до перегляду.

 

 

 

неділя, 8 грудня 2024 р.

Еміль Рено: батько мультиплікації ( 180 років з дня народження винахідника)

           


А все це почалося з мультиків … Сучасні технології дозволяють зараз кваліфікованим аніматорам витворяти на наших блакитних екранах таке, про що в далекому 1892-му році навіть і не мріяли, і навіть  це ще не могло б наснитися в самому казковому сні. Отже, у французькому місті Парижі, 28-го жовтня 1892-го року, якийсь ентузіаст, чарівник, популяризатор науки і художник, винахідник і невимовний романтик Еміль Рено провів демонстрацію дивного для його сучасників видовища – «оптичного театру». 

А народився винахідник 8 грудня 1844 року у Франції. Син медальєра і годинникаря, Рено з дитинства працював у батька в майстерні. З 1858 року він почав освоювати ремонт і налагодження оптичних інструментів, а потім став одночасно працювати асистентом паризького фотографа-портретиста Адама Саломона, займаючись ретушшю фотографій. У 1864 році він став помічником відомого лектора і популяризатора науки абата Муаньо, подорожуючи з ним по Франції і навчаючись у свого патрона майстерності популярної лекції. У 1876 році Еміль Рено винайшов праксиноскоп — пристосування для розглядання малюнків, нанесених на паперову стрічку, прикріплену до обертового барабану. Зображення відбивалося в люстерко. Через два роки удосконалив його так, щоб зображення можна було проектувати на екран, що дозволяло насолодитися видовищем вже не одному-єдиному глядачу, а багатьом одночасно.

 Рено вперше застосував деякі прийоми, що стали основою технології мультиплікації. У їх числі — роздільне малювання персонажів і декорацій. Він був першим, хто синхронізував зображення і звук, причому музичний супровід для своїх фільмів складав теж сам. У 1892 відбувся перший показ мультиплікаційного фільму.  Місце демонстрації було вибрано їм дуже символічно – це був «Кабінет фантастики» в залі музею Гревен. Демонстрація носила назву в дусі глибокої народної французької вуличної культури – «пантоміма що світиться», де нехитрі мальовані картинки скоювали такі ж нехитрі, але абсолютно дивовижні рухи. Звичайно ж публіка була в захваті. Зараз-то ми розуміємо, чому. А кому не подобаються мультики? А якщо комусь і не подобаються, то це буде лукавство, адже всі ми колись були дітьми і всі любили ті чи інші казки, особливо ті, які можна було побачити на екранах в кіно і телевізорі. З тих давніх пір анімація зазнала безліч революційних змін, а майбутнє обіцяє ще і ще. Днем народження анімації, на думку французів, вважається дата 30-го серпня 1877-го року, коли Еміль Рено запатентував свій винахід для демонстрації рухомого зображення під назвою праксиноскоп. 

середа, 4 грудня 2024 р.

135 років першому метрополітену

         

Лондонське метро відзначило ювілей. Перша у світі лінія метрополітену між станціями «Фаррінгтон» і «Паддінгтон» довжиною близько 6 км була відкрита 135 років тому. В цей день усі лондонські газети присвятили цій події перші сторінки. Випробовувати новий міський транспорт прийшло стільки народу, що на поїзд неможливо було сісти вже після першої зупинки. На основі першої лінії виникла сучасна розгалужена мережа лондонської підземки, що включає 420 станцій. Згодом жителі британської столиці дали метрополітену прізвисько, яке буквально перекладається як «труба».

Історія Київського метрополітену бере свій початок у 1960 році, коли пасажири підземного транспорту вперше спустилися на Вокзальну, Університетську, Хрещатик, Арсенальну.  Саме ці станції столичного метро були першими, котрі формували єдину гілку підземки залізничного полотна протяжністю понад 5 км. Минуло 65 років і тепер Київ може похизуватися 52 станціями, які сміливо можна назвати прикрасою міста. Станції символічно розфарбовані на зелену, синю та червону гілки. 



Як створювався український метрополітен, про його проблеми та досягнення розповідають книги та періодичні видання з фонду відділу технічної літератури Тернопільської ОУНБ. Тут ви також знайдете цікаву та корисну інформацію про усі види транспорту — однієї з найважливіших галузей економіки. Вашими помічниками стануть науково-практичне видання «Залізничний транспорт України», який занесено до переліку наукових фахових видань України; науково-популярний журнал «За рулем»; науково-виробничий журнал «Автошляховик України». На сторінках цих видань друкуються матеріали про сучасні технології, наукові дослідження і розробки, висвітлюються питання економіки галузі, підготовки фахівців та технологічне забезпечення. Наші книги та періодичні видання можуть стати вашими надійними помічниками та надійним джерелом інформації.

 

пʼятниця, 22 листопада 2024 р.

30 листопада – Міжнародний день захисту інформації

 


30 листопада в Сполучених Штатах Америки та багатьох інших країнах відзначається Міжнародний день захисту інформації. Ініціатором його появи стала Асоціація комп’ютерного обладнання США, яка вирішила нагадати всім користувачам персональних комп’ютерів про необхідність захисту всіх даних, які зберігаються в пам’яті ПК. Вперше це свято відзначали у 1988 році, оскільки цей рік ознаменувався цілим сплеском поширення комп’ютерного «черв’яка». Це була справжня глобальна вірусна чума, яка підштовхнула вчених до розробки більш надійних методів захисту комп’ютерів.

 

Доступ до інтернету надає людям безліч можливостей для навчання, працевлаштування, саморозвитку. Але окрім переваг він несе в собі і загрози. Шахрайські сайти, шпигунські програми, кібератаки – все це необхідно вчасно виявляти та блокувати.
Цей день розрахований на появу відповідальності не тільки в рядах користувачів комп’ютерами, але і серед виробників різного устаткування для зберігання даних, роботи програмного забезпечення та його безпеки.

 

Традиційно у День захисту інформації Асоціація комп’ютерного обладнання проводить різні міжнародні конференції, присвячені питанням захисту комп’ютерних даних. У багатьох країнах у цей день поширюється спеціальна тематична друкована продукція, яка покликана пробудити відповідальність всіх людей, які користуються комп’ютерами.



Стовелл Л. Життя онлайн. Як уберегтися від кібербулінгу, вірусів та інших халеп в Інтернеті/ пер. З англ. Тетяни Кузьменко. —К.: Книголав, 2020. — 144 с.

 

Чи знаєте ви, як почуватися захищеними в інтернеті? Відповідь на це запитання можна знайти в книжці «Життя онлайн. Як уберегтися від кібербулінгу, вірусів та інших халеп в інтернеті». У виданні є низка практичних порад зі створення сторінок у соціальних мережах, правила поведінки з інформацією, приватними даними, взаємодії з користувачами й дотримання авторського права. Крім того, у книжці читач знайде інформацію та корисні підказки щодо секстингу, кібербулінгу та інтернет-шахрайства. Прочитавши книжку, ви навчитеся правильно реагувати на «тролів», підбирати надійний пароль та безпечно знаходити друзів у мережі. Розуміючи, як працює інтернет та як його можна використовувати, щоб нашкодити іншим, дитина зможе захистити свої дані в мережі та дізнатися, а головне — знати, до кого можна звернутися по допомогу, якщо раптом втрапите в халепу в інтернеті. Книжка стане в пригоді дітям, які активно починають користуватися інтернетом, а також їхнім батькам, котрі хочуть знати, як правильно пояснити дитині правила поведінки в мережі.



Фоменко Ю. Комп’ютери та безпека/ Юлія Фоменко, — К.: Саміт-Книга, 2021. — 76 с.


Оскільки комп’ютери повністю охоплюють майже всі сфери нашого життя, поняття інформаційної безпеки набуває неабиякої актуальності. У сучасному світі технологій користувачам необхідно знати про основні загрози інформаційній безпеці та методи захисту від них.

 




вівторок, 19 листопада 2024 р.

Тематична книжкова виставка «Енергозбереження — крок до майбутнього»

 


Перед Україною стоять масштабні та важливі завдання: відновлення критичної інфраструктури, забезпечення енергетичної безпеки країни, подальша імплементація законодавства України до ЄС, боротьба зі зміною клімату. І не зважаючи на те, що війна продовжується, вже зараз відбувається відновлення країни. Хоча різні регіони матимуть різні потреби для відбудови, на загальнодержавному рівні основні засади повоєнного життя мають бути спільними для всіх. Головним завданням на сучасному етапі є енергозбереження – діяльність, яка спрямована на раціональне використання та економне витрачання первинної та перетвореної енергії і природних енергетичних ресурсів.

Якщо добре подумати, можна знайти дуже багато способів економії енергії. Енергозбереження може здійснювати кожен з нас практично всюди. Адже це не вимагає додаткових витрат і залежить винятково від нашої поведінки. Деякі заходи потребують незначних інвестицій для налагодження й удосконалення застосованих технологій. Від розв'язання проблеми енергозбереження істотно залежить рівень благополуччя майбутнього нашої країни та кожного з її громадян. Стрімке зростання ціни на енергоресурси зробило питання енергетики актуальним і близьким для кожного жителя України. Оскільки впливати на тарифну політику ми не можемо, в наших силах навчитися менше споживати енергії. Як це зробити? Насамперед завітайте до читального залу відділу технічної літератури Тернопільської обласної універсальної наукової бібліотеки та перегляньте тематичну книжкову виставку «Енергозбереження — крок до майбутнього». Мета даної виставки — ґрунтовне розкриття цієї багатогранної проблеми. Сподіваємось, що представлені Вашій увазі видання стануть потужним імпульсом для всіх тих, хто покликаний матеріалізувати дані  ідеї у власному житті. Видання преставлені на виставці орієнтовані в першу чергу на широке коло спеціалістів з питань енергобудівництва і енергозбереження. Завдяки системному підбору інформації матеріали стануть корисними також для науковців, викладачів, аспірантів, студентів та пересічних тернополян. Документи представлені у формі окремих розділів охоплюють основне коло питань енергетичного менеджменту, енергозбереження та інженерне бачення розв'язання цієї проблеми. Кожен з нас може зробити свій внесок у збереження енергоресурсів. Збережемо тепло —  збережемо Україну!



пʼятниця, 15 листопада 2024 р.

Всесвітній день рукоділля

 


Щорічно 16 листопада в світі відзначають Всесвітній день рукоділля, який, безумовно, присвячений усім, хто вкладає свій творчий талант у вироби ручної роботи. Цей день покликаний об'єднати всіх, хто захоплений рукоділлям, і надати можливість кожному проявити свої творчі здібності, згадати традиційні ремесла та освоїти нові техніки.

Рукоділлям називають вид занять, який передбачає створення чогось своїми руками. Будь-які речі, чи то випічка, косметичні товари чи вироби з дерева, ковдри, іграшки чи твори мистецтва, зроблені руками, автоматично означають, що це вироби, створені завдяки рукоділлю. Безумовно, рукоділля – це досить копітке заняття, однак у результаті виходить чудовий результат. І, звичайно ж, рукоділля має одну величезну яскраву перевагу. Всі предмети, створені своїми руками, приносять користь для дому, людини чи побуту.

Рукоділля – це не просто хобі, а й форма самовираження, спосіб створення унікальних предметів, які часто несуть у собі частинку душі майстра.

Ручна праця завжди відігравала важливу роль у житті людства. За старих часів люди створювали все необхідне для повсякденного життя власними руками: від одягу та домашнього начиння до прикрас та предметів мистецтва.

Сьогодні список видів рукоділля просто величезний. Всі їх можна розділити за категоріями в залежності від застосовуваного матеріалу, техніки виконання або предметів, які виходять. Речі можна створювати з: тканини і ниток; паперу; скла; дерева; каменю; натуральних матеріалів; маси для моделювання та ін.

Одним з досить древніх видів мистецтва є рукоділля з ниток, причому список даного виду рукоділля досить великий: в'язання на спицях і гачком; фріволіте (плетіння мережив за допомогою спеціального човника); макраме; вишивання хрестом, гладдю або на швейній машинці; ткацтво; амігурумі (японське мистецтво в'язання невеликих фігурок); ярнбомбінг (в'язання чохлів для ліхтарів, дерев, парканів і т.п.); квіллінг з ниток (ажурна картинка зі скручених особливим способом ниток); виготовлення помпонів; темарі (вишивання по кулях); ганутель (виготовлення з ниток і дроту ажурних квітів або біжутерії).

Список видів рукоділля з тканин також немаленький: батік (розпис тканини); печворк (шиття з клаптиків); кінусайга (виготовлення зображень з клаптиків без шиття); гільоширування (випалювання матеріалу); терімен (виготовлення маленьких фігурок без шиття). З тканини також створюють чудові текстильні іграшки (ляльки, звірятка, квіти і т.п.).

А які дивовижні речі роблять з паперу? На сьогоднішній день, існують такі техніки виготовлення речей з паперу: скрапбукінг (виготовлення блокнотів, альбомів та листівок); квіллінг (виготовлення картинок з скручених паперових смужок); орігамі (створення об'ємних фігур, шляхом складання паперу без використання клею); кусудама (створення об'ємних куль з модулів); витинанка (слов'янське хобі, яке полягає в вирізанні з паперу ажурних об'єктів); плетіння з газетних трубочок; пап'є-маше (створення об'ємних фігур шляхом ліплення з паперу, змішаного з клеєм); декупаж (наклеювання паперових зображень на тверді поверхні (скло, пластик, дерево).

З Інтернету.

четвер, 14 листопада 2024 р.

16 листопада – День працівників радіо, телебачення та зв’язку.

 


16 листопада в Україні відзначають День працівників радіо, телебачення і зв'язку.
Історія свята розпочалася 16 листопада 1924 року, коли у Харкові в ефір вийшла перша в Україні радіопрограма. Відтоді журналісти та працівники сфери радіо відзначали цей день як професійне свято. Нині ж до них долучилися телевізійники, представники інтернет-ЗМІ та зв'язківці. Цей день відзначають і фахівці зв'язку, що забезпечують роботу телефонних мереж і таких важливих на сьогодні мереж Інтернет-зв'язку.

 

 Перший прямий телеефір в Україні відбувся у київській телестудії в 1939 році. Тоді показали 40-хвилинну трансляцію. Ідея запровадити це професійне свято з’явилася ще в 1994 році. Тоді працівники Укртелерадіокомпанії звернулися до Президента та Уряду з проханням знайти день для святкування. 11 листопада цього ж року, в переддень 70-річчя початку радіомовлення в Україні, був виданий відповідний указ Президента України «Про День працівників радіо, телебачення та зв'язку.

 

Зв’язок – це те що пов’язує нас із рідними та близькими людьми, із зовнішнім світом. Він створює для людей світ можливостей, спілкування без кордонів та розвиток без меж.Сьогодні ми не можемо уявити свого життя без різноманітних технологій та інновацій. Використання цих потужних електронних ресурсів дає змогу значно прискорити та удосконалити як робочі процеси так і навчання. І ми відчули це в умовах карантину та в період військового стану. Лише з початком війни ми зрозуміли наскільки значну роль зв'язок відіграє у нашому житті. Як важливо почути близьких, знати, що у них все добре, що вони живі.

Тож сьогоднішній день присвячений тим фахівцям які самовіддано працюють в комунікаційній сфері, операторам, провайдерам та всім тим, хто забезпечує зв’язок за будь-яких умов! Саме від цих людей залежить, чи мають українці доступ до правдивої та перевіреної інформації, чи є у них можливість поспілкуватися зі своїми рідними і близькими!

До Дня працівників радіо, телебачення та зв’язку відділ технічної літератури Тернопільської ОУНБ   підготував тематичну експозицію на дану тематику: документи з фонду відділу та інтернет ресурси. Для пошуку інших видань радимо скористатися електронними ресурсами бібліотеки та традиційними картковими каталогами.




неділя, 10 листопада 2024 р.

Виноградна лоза — це символ родючості й життя

 


Щорічно у другу неділю листопада Україна відзначає особливе, чудове, запашне і п’янке свято – День виноградаря і винороба. До цієї дати працівники відділу технічної літератури Тернопільської ОУНБ пропонують своїм користувачам переглянути книги та періодичні видання з фонду відділу, присвячені питанням виноробства та виноградарства.

Про користь винограду можна говорити дуже багато. Виноград – одна з улюблених літніх ягід для дорослих і дітей, незалежно від сорту. Виноград буває з кісточками і без, білий, чорний і червоний, а також ділиться на три сорти – столовий (вживається в свіжому вигляді), технічний (для компотів та вина) і універсальний. Найкориснішим вважається виноград темного кольору – ягоди містять велику кількість селену, цинку, міді, заліза, кальцію, калію, магнію, марганцю, алюмінію, бору, йоду, кобальту та інших речовин. Вітаміни С, Е, Р, групи В – В1, В2, В4, В5 і В6, В9 – ще один вагомий аргумент «за» вживання винограду. Також виноград позитивно впливає на серцево-судинну систему, знижує ризик утворення тромбів, має потужний охолоджуючий ефект.

Деякі лікарі вважають, що регулярне вживання винограду допомагає в якості профілактики багатьох захворювань. Виноградний сік, як і виноградне вино, спожите в розумних кількостях, позитивно впливає на мозок – позбавляє від безсоння, покращує пам’ять, нормалізує тиск і вважається ефективним засобом від головного болю. Також багато сортів виноградного вина мають доведені протибактеріальні властивості, тому добре захищають організм від хвороботворних бактерій. Крім того, ресвератрол – речовина, що входить до складу вина, здатна впливати на процеси старіння клітин тіла, а рубідій, що теж є складовим елементом виноградного напою, відомий своєю властивістю виводити радіацію з організму. Крім того завдяки виноградному вину можна уникнути утворення сечокам’яної хвороби і зміцнити кістки.

Галузь виноградарства в нашій країні налічує тисячі працівників, які завдяки своїй відданості та професіоналізму плекають українське виноробство, наповнюють ринок якісною продукцією, а келихи українців вишуканими винами. Ми бажаємо вітчизняним виноградарям та виноробам гарних врожаїв, теплої погоди та високого попиту на їх продукцію! Відзначити свято пропонуємо з келихом вина та книжкою в руках. На відміну від вин хороші книги не старіють. Вони чекають вас на своїх поличках.



Боскер, Б. Схиблені на вині : мандрівка у вишуканий світ сомельє / Б. Боскер ; пер. з англ. Г. Руль. – К. : Наш формат, 2018. – 344 c.

 Журналістка Б’янка Боскер зовсім не розумілася на вині, вважала сомельє лише пафосними офіціантами, а єдиною реакцією її мозку на келих червоного чи білого було банальне «Ура! Я п’ю вино!». Та одного разу вона зовсім випадково зацікавилася світовими змаганнями сомельє. Відтоді почалася її подорож серед шанувальників смаків, шукачів надзвичайних пляшок, творців запахів, схиблених гедоністів і найамбітніших сомельє світу.

То навіщо весь цей галас навколо вина? Чи справді є різниця між пляшкою за 20 і за 200 доларів? Ця книжка – не суха інструкція із вибору вина. Авторка занурюється в шалений світ одержимості цим напоєм, шукає найкращий спосіб розібратися в різновидах та присмаках вина та навчитися завдяки ним смакувати життя. Книжка для широкого кола читачів. Для тих, кого захоплює робота сомельє або ж хто навпаки скептично ставиться до винного бізнесу. Для всіх, хто любить вино, хоче зрозуміти, як розбиратися в ньому та смакувати цей напій.



Сом А. Wine Simple: про вино від сомельє світового класу: цілком зрозумілий путівник світом вина.-Київ, 2021. -271 с.

Є багато книг про вино для професіоналів, Алло Сом створив чудовий путівник у світі вин. У ньому ви знайдете багато інформації про історію створення вин, їх сорти та географію виробництва. Зрозумієте що означає витримка та натуральність вин, отримаєте поради про підбір вина, в залежності від вашого смаку, настрою та приводу. Навчитесь купувати правильне вино та освоїте правила проведення дегустації.


вівторок, 5 листопада 2024 р.

Екскурсія студентів Тернопільського фахового коледжу харчових технологій і торгівлі бібліотекою

 


Напередодні Дня студента  старшокурсники другого курсу Тернопільського фахового коледжу харчових технологій та торгівлі групи 2-ГРС та 2-ВПХ стали учасниками  пізнавальної та цікавої екскурсії  Тернопільською ОУНБ. Завідувачка відділу технічної літератури Марія Вайшле ознайомила своїх відвідувачів з історією створення бібліотеки, запросила у мандрівки на цікаві локації, облаштовані у відділах бібліотеки.

Захід став чудовою можливістю для майбутніх фахівців ознайомитися з ресурсами та сервісами бібліотеки, які можуть допомогти у навчанні та професійному розвитку.

Навчальна діяльність студентів передбачає й науково-дослідну роботу, у якій необхідно дотримуватися певних етапів проведення наукового дослідження. Тому у нагоді стала література з основ проведення наукових досліджень, яка була запропонована для ознайомлення. У залі каталогів провідна бібліографка Наталія Маскова  надала консультацію  щодо пошуку інформації як традиційними методами – в абетковому, систематичному та краєзнавчому каталогах, так і з використанням сучасних технологій на сайтах бібліотек та спеціально створених сайтах електронних бібліотек. Було наочно продемонстровано процес пошуку  на сайті нашої бібліотеки, Національної бібліотеки України ім. В. Вернадського, сайтах електронних наукових ресурсів ACADEMIA.eduLIBRARIADIASPORIANA тощо.





У читальному залі відділу технічної літератури Тернопільської ОУНБ  був організований перегляд літератури на тему «Технології харчування, ресторанна справа та сервіс». У цей день студенти ознайомились з тематичною експозицією, де були представлені документи з готельно-ресторанного господарства, технології харчових виробництв, а також переглянули презентацію-огляд літератури «Особливості розвитку готельно-ресторанної справи в Україні».

Також у Хабі цифрової освіти Тернопільської ОУНБ студенти ознайомилися з можливостями  національної едьютейнмент освітньої платформи актуальних знань та навичок «Дія.Освіта» та пройшли профорієнтаційний тест.

Захід став корисним етапом для студентської молоді у розумінні їхніх майбутніх професійних перспектив та можливостей, які відкриваються перед ними в готельно-ресторанній сфері.










середа, 30 жовтня 2024 р.

На шляху до майбутньої професії: нові знання і нові враження!

 


30 жовтня 2024 року Тернопільський фаховий коледж харчових технологій і торгівлі, представлений в.о. директора Людмилою Крукевич, та Тернопільська обласна універсальна наукова бібліотека, яку очолює директор Валерій Бачинський, підписали Договір про співпрацю.

У межах цієї співпраці студенти третього курсу Тернопільського фахового коледжу харчових технологій і торгівлі, групи 3-ГРС-5/9 та 3-ГРС-8/4 відвідали Тернопільську обласну універсальну наукову бібліотеку, де для них було організовано пізнавальну різнопланову екскурсію. Захід став чудовою можливістю для майбутніх фахівців познайомитися з ресурсами та сервісами бібліотеки, які можуть допомогти у навчанні та професійному розвитку.

Навчальна діяльність студентів передбачає й науково-дослідну роботу, у якій необхідно дотримуватися певних етапів проведення наукового дослідження. Тому у нагоді стала література з основ проведення наукових досліджень, яка була запропонована для ознайомлення.

Важливим кроком у проведенні наукових досліджень є виявлення джерел інформації з досліджуваної теми. У залі каталогів провідна бібліографка Наталія Маскова  надала консультацію  щодо пошуку інформації як традиційними методами – в абетковому, систематичному та краєзнавчому каталогах, так і з використанням сучасних технологій на сайтах бібліотек та спеціально створених сайтах електронних бібліотек. Було наочно продемонстровано процес пошуку  на сайті нашої бібліотеки, Національної бібліотеки України ім. В. Вернадського, сайтах електронних наукових ресурсів ACADEMIA.edu, LIBRARIA, DIASPORIANA тощо.

Екскурсію провела завідувачка відділу технічної літератури Марія Вайшле, яка детально ознайомила студентів із літературою з питань готельно-ресторанної справи, доступною в бібліотеці та сучасними цифровими інструментами для навчання. У читальному залі  відділу технічної літератури Тернопільської ОУНБ   було організовано огляд-перегляд літератури на тему «Технології харчування, ресторанна справа та сервіс», де  були представлені документи з організації готельно-ресторанного господарства в умовах ринкової економіки.

Захід став важливим етапом для студентів у розумінні майбутніх професійних перспектив і можливостей, що відкриваються перед ними в готельно-ресторанній сфері.







вівторок, 29 жовтня 2024 р.

Майбутнє належить Інтернету

 


В порівнянні з іншими явищами, які змінили життя усього людства інтернет – наймолодший. За свою невелику історію його масового використання – це приблизно 15 років він кардинально змінив наше життя, розширив межі і дав додаткові можливості. На даний момент неможливо представити наше життя без всесвітньої глобальної павутини. Передусім, інтернет – цей засіб спілкування, можливість у будь-який час спілкуватися з нашими близькими і знайомими, а також заводити нових друзів.  Інтернет є колосальною базою всякого роду інформації, і при усій її численності і різноманітності не складає труднощів відшукати потрібну, оскільки існують різні пошукові системи. Інформація це не лише текстова, але це також різні файли з музикою, зображеннями, фото, відео і ігри або якісь програми. Також інтернет надав абсолютно нові можливості для самореалізації людей – фінансові генії стали мільйонерами, показали себе нові співаки, музиканти, і так далі.

Відділ технічної літератури Тернопільської ОУНБ підготував книжкову виставку відповідного тематичного спрямування. В експозиції представлені документи з питань правового та безпечного використання Інтернету. Запропоновані увазі користувачів видання допоможуть дізнатися про права людини в інтернеті, їх можливі обмеження і доступні засоби правового захисту. Монографії та публікації наводять приклади основних ризиків та загроз для користувачів всесвітньої мережі: дитячої онлайн-безпеки, яка є пріоритетною для розвинених країн, та небезпек технологічного, правого, психологічного і фінансового характеру, дають рекомендації щодо їх запобігання. Інформаційні видання, опубліковані в рамках спільної програми Ради Європи та Європейського Союзу представляють методичні матеріали та тренінгові вправи з прав людини в Інтернеті. Книжкова виставка буде корисною для користувачів бібліотеки, адже Інтернет-мережа є невід’ємною частиною життя сучасної людини. На виставці представлено документи з фонду відділу. Для пошуку інших видань радимо скористатися електронними ресурсами бібліотеки та традиційними картковими каталогами.

Сєров Ю. О., Федушко С. С. Соціальні комунікації в мережі Internet: навч. посіб. / Ю. С. Сєров, С. С. Федушко ; Нац. ун-т "Львів. політехніка". - Львів : Вид-во Львів. політехніки, 2017. - 235 с

Описано особливості використання засобів соціальних комунікацій у мережі Internet. Висвітлено основи роботи з віртуальними спільнотами та wiki-технологіями та подано актуальні приклади їх використання. Посібник буде корисним для студентів вищих навчальних закладів – майбутніх фахівців у галузі інформаційної, бібліотечної та архівної діяльності, а також студентів та викладачів гуманітарних напрямів . 

 


Грінгард С.. Інтернет речей; пер. Герасимчук О. —  Харків : Книжковий Клуб «Клуб Сімейного Дозвілля», 2018. – 176 с.

Книжка написана спеціально для Массачусетського технологічного інституту
Погляд у майбутнє, яким керують технологіїАвтор співпрацював із Microsoft, Intel, Cisco Systems та HondaПисав для таких авторитетних журналів та періодичних видань, як American Way, Discover, Engineering Inc., Industry Week, Los AngelesУявіть собі світ, в якому немає автокатастроф, адже існують спеціальні автоматизовані пристрої, що слідкують за безпекою на дорозі. Уявіть, що відтепер порятунком людей займаються дрони, а найскладніші лікарські операції можна проводити дистанційно. Усю рутинну роботу виконують роботи, а людина займається улюбленими справами. Фантастика? Ні, це реальність, яку пропонує нам Інтернет речей — тренд сучасності і перспективи майбутнього, яке вже не за горами. У цій книжці автор знайомить читача з ідеальним світом технологій майбутнього, найновішими розробками та різноманітними ІТ-ноу-хау, які зроблять життя людини максимально комфортним. Але паралельно Семюель Грінгард прораховує всі ризики та небезпеки такого ідеального техно-світу: комп’ютерні злочини, кібертероризм та мережева зброя, тотальний контроль та загроза конфіденційності, приватному життю людини. Ця захоплива наукова розвідка — справжня подорож до майбутнього! А от мріяти про нього чи боятися — віршувати вам.

Митник, Кевін. Мистецтво залишатися непоміченим. Хто ще читає ваші імейли?  / Кевін Митник за участю Роберта Вемосі  . - Київ : Наш формат, 2019. – 278.

Щодня кількість інтернет-даних про кожну людину зростає в геометричній прогресії. Тому хоч би якою привабливою була ілюзія конфіденційності, ми аж ніяк не є невидимками для світу. Навіть якщо ви не публічна особа, по той бік екрана знають, що ви їли на обід. За вами може шпигувати будь-хто і будь-що, навіть офісний принтер. Однак від цього можна захиститися. Ця книга призначена для широкого кола читачів, зокрема, для всіх, кого турбує власна безпека в інтернеті. У цій книжці колишній хакер Кевін Митник доступно розповідає, як залишатися непоміченим в інтернеті, дає поради, яких паролів краще не використовувати та як запобігти викраденню особистих даних. Автор книги Кевін Митник — провідний консультант і спікер з питань кібербезпеки, колишній хакер та автор низки книжок. Засновник Mitnick Security Consulting, його клієнтами є компанії з Fortune 500 та інші. Щодня кількість інтернет-даних про кожну людину зростає в геометричній прогресії. Тому хоч би якою привабливою була ілюзія конфіденційності, ми аж ніяк не є невидимками для світу. Навіть якщо ви не публічна особа, по той бік екрана знають, що ви їли на обід. За вами може шпигувати будь-хто і будь-що, навіть офісний принтер. Однак від цього можна захиститися. У цій книжці колишній хакер Кевін Митник разом із журналістом Робертом Вемосі доступно розповідає, як залишатися непоміченим в інтернеті, дає поради, яких паролів краще не використовувати та як запобігти викраденню особистих даних.

 

пʼятниця, 18 жовтня 2024 р.

Відбувся майстер-клас «Чарівний світ витинанки»

 


17 жовтня в читальному залі Тернопільської ОУНБ відбулося чергове засідання творчого клубу «Натхнення». Працівники відділу технічної літератури гостинно зустріли всіх охочих доторкнутись до мистецтва витинанки. Витинанка – це давній вид українського народного декоративного мистецтва, що має глибокі  й багаті традиції. Саме слово витинанка означає - займатись чимось клопітким, що вимагає великої уваги та терпіння,  старанно створювати візерунок. Притому мистецтво витинанки доступне всім, навіть дітям. Унікальна риса української витинанки – її сюжетність. В Україні цими витонченими паперовими виробами здавна оздоблювали оселю: прикрашали стіни, вікна, полиці, печі. Витинанка – це досить делікатне заняття, яке допоможе покращити своє ментальне здоров’я. Така справа не тільки потішить красивими виробами, але й додасть душевної рівноваги та дозволить задіяти творчі здібності.


Під керівництвом  майстрині народних промислів художньої витинанки  Галини Дудар відбувся майстер- клас «Чарівний світ витинанки». Учасники заходу - група «Зігрій» відвідали цей цікавий захід та отримали корисну та змістовну інформацію. Майстриня розповіла про свої творчі задуми, про мистецтво та традиції української витинанки, а також провела майстер клас з її виготовлення. Практична частина складалась із виготовлення витинанок за власним орнаментом. Присутні долучилися до давнього українського мистецтва, реалізували свій творчий потенціал та створили оригінальну окрасу для дому або креативний подарунок для рідних та близьких.


Захід відбувся за сприяння Тернопільського обласного методичного центу народної творчості, а саме Вермінського Володимира  Євгеновича — директора Тернопільського обласного методичного центру народної творчості, заслуженого артиста України, а також Кузишина Івана Івановича — провідного методиста образотворчого та декоративно-прикладного мистецтв, заслуженого майстра народної творчості України.  На завершення заходу модератор подякувала Галині Дудар  за натхненний майстер-клас, зазначивши, що знайомство з давніми українськими традиціями стало для кожного добрим досвідом та поселило в душі спокій, радість і таке бажане світло.