неділя, 28 квітня 2024 р.

Всесвітній день охорони праці




За оцінками Міжнародної організації праці (МОП), щорічно відбувається понад 270 мільйонів нещасних випадків на виробництві, які ведуть до відсутності на робочому місці протягом більше 3 днів, і від близько 160 мільйонів випадків хвороб без смертельного результату. Кожен день в світі вмирають в результаті нещасних випадків і захворюваності на виробництві близько 5000 осіб, в рік - від 2 до 2,3 мільйона осіб.

Міжнародна організація праці оголосила 28 квітня Всесвітнім днем охорони праці для того, щоб привернути увагу світової громадськості до масштабів проблеми, а також до того, яким чином створення та просування культури охорони праці може сприяти зниженню щорічної смертності на робочому місці. Вперше він відзначався у 2003 році.

Ідея проведення Всесвітнього дня охорони праці бере початок від Дня пам’яті загиблих працівників, уперше проведеного американськими та канадськими трудящими в 1989 році в пам’ять про працівників, які загинули та отримали травму на виробництві.

 У цей день більш ніж в ста країнах світу проводяться заходи, спрямовані на привернення уваги громадськості до невирішених проблем охорони праці.

В Україні цей День отримав назву «День охорони праці» і відзначається згідно до Указу Президента України № 685/2006 від 18 серпня 2006 року щорічно 28 квітня. 

В умовах війни цей день набуває особливого значення. У той час, як країна втрачає найкращих, неприпустимо допускати смертельних випадків на виробництві. Важливо підвищити увагу працівників і керівництва підприємства до питань безпеки й гігієни праці, постійно вдосконалювати систему управління охороною праці та впроваджувати найефективніші практики, щоб забезпечити безпеку на виробництві.

Щороку МОП визначає тему (девіз) Всесвітнього дня охорони праці. З урахуванням цієї теми на підприємствах розробляють та проводять заходи з нагоди Дня охорони праці. Проводять їх і в Україні, яка підтримує ініціативи Міжнародної організації праці.

Девіз Дня охорони праці в 2024 році: «Вплив зміни клімату на безпеку та гігієну праці».

До Дня охорони праці у відділі технічної літератури Тернопільської ОУНБ організовано книжково-ілюстративну виставку книг та періодичних видань «Охорона праці—запорука стабільних трудових відносин», які містять інструкції, приписи, правила з техніки безпеки.

Благаємо - дотримуйтесь правил з техніки безпеки!

 

 


середа, 24 квітня 2024 р.

Чорнобиль: трагедія, подвиг, попередження (до Дня Чорнобильської трагедії)

 




Чорнобиль… Для мільйонів українців це слово назавжди закарбувалося в пам’яті, стало символом небезпеки та понівечених душ. Ця трагедія не тільки забрала життя та здоров’я людей, вона й сьогодні нагадує про себе. Проходять роки після аварії на ЧАЕС, та біль не вщухає, тривога не покидає людей. До дня пам’яті наслідків Чорнобильської трагедії в читальному залі відділу технічної літератури Тернопільської ОУНБ організована виставка «Бути чи не бути АЕС: проблеми безпеки атомних електростанцій». На ній представлені різноманітні науково-пізнавальні, публіцистичні, інформаційні джерела з фонду відділу, зміст яких розкриває причини аварії, проблеми сьогодення Чорнобиля та зони відчудження. Ця виставка є даниною пам’яті всім тим, хто не дожив до наших днів, а також усім ліквідаторам, які зараз з нами. Тематичну виставку доповнюють твори на сторінках яких викладено спогади та розповіді очевидців, спеціалістів та ліквідаторів тієї страшної катастрофи, книги з радіаційної безпеки, екології, фотоальбоми. Запрошуємо усіх бажаючих ознайомитись з матеріалами цієї виставки.



Увазі користувачів відділу пропонуємо переглянути видання, яке розповідає про цю масштабну катастрофу.

 

Міхаліцина К., Дворницький С. Реактори не вибухають. Коротка історія Чорнобильської катастрофи.- Київ: Портал, 2020 -136 с.


Міхаліцина К., Дворницький С. Реактори не вибухають. Коротка історія Чорнобильської катастрофи.- Київ: Портал, 2020 -136 с.

Творці книжки «Реактори не вибухають. Коротка історія Чорнобильської катастрофи» змогли знайти точну мову — словесну й візуальну, якою вдалося без нагнітання й простими, але водночас не позбавленими емоцій словами розповісти про масштабну трагедію. Чорнобиль як місто, як атомна електростанція, як Зона відчуження, як трагедія і як символ. Ця книжка виникла, щоб пояснити катастрофу людям, які народилися після неї. Аби «Чорнобиль» був не просто словом, за яким упізнають Україну, а усвідомленим історичним досвідом. Він тут показаний в кількох вимірах: технічному, емоційному, природничому, політичному. Книжка письменниці Катерини Міхаліциної та науковця Станіслава Дворницького це ніби віртуальна екскурсія довколишніми територіями і в часі до 1986-го року й назад в сучасність. А також пошук відповідей- чому так сталося, хто винен, кого покарали й чому приховували правду. Оформлення від студії Сері/граф допомагає, з одного боку, зануритися в ту епоху, її атмосферу й безпосередньо в події, що трапилися у квітні 1986 року, з іншого - краще зрозуміти, як відбуваються ядерні реакції, як працюють ті чи інші задіяні пристрої, як влаштовані процеси . Чорнобиль - те, з чим досі асоціюється Україна у світі, незважаючи на те, що з часу трагедії минуло понад 30 років. Та переважно розмови ведуться для дорослих і між дорослими, досі ніхто не намагався без зайвого пафосу й нагнітання розказати дітям та підліткам про події, що сталися в ніч на 26 квітня 1986 року. Видання вже отримало кілька престижних нагород — здобуло перемогу у конкурсі «Найкращий книжковий дизайн» від Книжкового Арсеналу в номінації «Дитяча книга» (оформлення студії Сері/граф) та Best Book Award 2020 від BookForum Видання містить також детальний візуальний супровід - ядерні реакції, будову реактора, карти, зображення техніки, що застосовувалася при ліквідації аварії, тощо.

 


пʼятниця, 19 квітня 2024 р.

Творчий клуб «Натхнення»: «Різноманіття українських писанок: відтворення традицій»

 


18 квітня 2024 року у читальному залі  Тернопільської ОУНБ відбулося чергове засідання творчого клубу «Натхнення» під назвою «Різноманіття українських писанок: відтворення традицій». Темою зустрічі стало проведення майстер-класу з писанкарства. Писанки несуть в собі позитивну енергетику та чудовий настрій.  Кожна рукотворна річ унікальна і неповторна. Християнство, яке прийшло в Україну з візантійським хрещенням у 988 році, закріпило писанку у великодніх святкуваннях. Історія писанки сягає сивої давнини і пов’язана з ритуалом весняного відродження життя на землі. Наші предки вірили, що символи писанки мають магічні властивості — захищають людей від лиха, приносять добро, щастя, радість та достаток в оселю.



Директор бібліотеки Валерій Бачинський з великою повагою звернувся до учасників заходу про роль бібліотеки в сучасному суспільстві. На засіданні були присутні працівники Тернопільського обласного методичного центру народної творчості - провідний методист образотворчого та декоративно-прикладного мистецтв, заслужений майстер народної творчості України Іван Кузишин та завідувач відділу культурно-мистецьких заходів Назар Коханівський. Майстер народних художніх промислів Ярослав Осадца розповів присутнім про свій творчий шлях та провів провів майстер–клас з розписування писанки.

 



Учасниками нашого заходу були внутрішньо переміщені особи — представники ГО «ВПО України» Тернопільщина, наші чарівні тернополянки та учні і завідувачка бібліотеки Тернопільської загальноосвітньої школи №23.




Також ми вдячні Тернопільському обласному художньому музею і, особливо, директору Григорію Шергею за представлену нам чудову колекцію картин:  Юрій Чумак «У Великодню ніч», Михайло Голютяк «Писанкарка», Олекса Шатківський «Лілія» та панно з писанками.



Присутні також мали змогу переглянути книги й  періодичні видання, що були представлені на книжковій виставці «Магія великодньої писанки». Ми завжди раді користувачам та гостям нашої бібліотеки! Ласкаво просимо на засідання клубу «Натхнення»!



вівторок, 16 квітня 2024 р.

Пропонуємо вашій увазі книжкову виставку: "Майбутнє довкілля в наших руках"

 


"Людству необхідно якомога швидше вирішити

дилему: або воно зробить так, що в біосфері

буде менше забруднюючих речовин, або

біосфера розвиватиметься таким чином,

що в ній стане менше людей"

                                                   Дж. Баттон


20 квітня –День довкілля. Давайте згадаємо, що ми всі живемо на одній планеті, і забруднюючи природу ми шкодимо у першу чергу самим собі та своїм нащадкам. Тому з такої прекрасної нагоди зробимо хоча б один крок на покращення стану довкілля. Кожен для себе повинен знайти його сам. Дехто відмовиться  від поїздки в транспорті, хтось посадить дерево, а інший нарешті прибере сміття в своєму дворі. Але разом ми зробимо навколишнє середовище кращим, і надалі не забуватимемо про його охорону та збереження природних скарбів.

Саме від нас залежить наше майбутнє!




Пропонуємо Вашій увазі книжкову виставку:

"Майбутнє довкілля в наших руках"

Охорона довкілля, раціональне використання природних ресурсів, забезпечення екологічної безпеки життєдіяльності людини - невід'ємна умова сталого економічного та соціального розвитку України.

 

 

З цією метою Україна здійснює на своїй території екологічну політику, спрямовану на збереження безпечного для існування живої і неживої природи довкілля, захисту життя і здоров'я населення від негативного впливу, зумовленого забрудненням навколишнього природного середовища, досягнення гармонійної взаємодії суспільства і природи, охорону, раціональне використання і відтворення природних ресурсів.





Тематичні розділи виставки:

  • загальні проблеми екологічної безпеки;
  • економічна та екологічна безпека підприємства як умова сталого розвитку суспільства;
  • проблеми безпеки життєдіяльності людини;
  • збереження і раціональне використання водних ресурсів;
  • охорона атмосферного повітря;
  • захист земель;
  • ресурсозбереження і енергоефективність.

В експозиції: монографії, матеріали міжнародних науково-практичних конференцій, збірники наукових праць,  навчальні посібники, періодичні видання, промислова та нормативно-технічна документація.

                       Ласкаво просимо завітати до бібліотеки!

Уже тривалий час людство живе в умовах екологічної кризи, появу якої обумовив, головним чином, прогрес суспільства тотального споживання. Жорстоке вбивство тварин, знищення лісів, колосальні викиди шкідливих речовин у воду, повітря, землю, руйнування глобальної екосистеми планети - найяскравіші прояви такого "прогресу". Вирішення екопроблем варто розпочати з себе, змінивши свою свідомість і взявши відповідальність за стан біосфери, якій ми зобов'язані своїм життям. Це наша планета. Цінуймо один одного, унікальну природу України і бережімо її разом!

 

середа, 10 квітня 2024 р.

Творчий клуб «Натхнення»: «Різноманіття українських писанок: відтворення традицій» (18 квітня)


 

18 квітня 2024 року о 13.00 у рамках занять клубу «Натхнення» відбудеться творча зустріч на тему «Різноманіття українських писанок: відтворення традицій» та майстер-клас, який проведе майстер народних художніх промислів художнього писанкарства Ярослав Володимирович Осадца.


Організатори заходу – відділ технічної літератури Тернопільської ОУНБ  і Тернопільський обласний методичний центр народної творчості.

пʼятниця, 5 квітня 2024 р.

Книжково-ілюстративна виставка «Світ кулінарної гостинності українців»

 

Кулінарія – це не лише розмаїття продуктів, але й поєднання їх видів, смаку та кольору, різні способи приготування, стиль життя, традиції, тощо. Якщо Ви маєте бажання навчитись смачно готувати або довершити свої кулінарні здібності книжкова виставка, що розпочала свою роботу в читальному залі технічної літератури Тернопільської ОУНБ – саме для вас. ЇЇ назва – «Світ кулінарної гостинності українців». Тематична підбірка літератури допоможе Вам сміливо експериментувати, виявляти творчість, безмежну фантазію, створювати атмосферу свята за столом. На виставці представлена література яка відображає те найкраще, що надбано у галузі кулінарного мистецтва українців, наведені рецептури багатьох страв та кулінарних виробів, напоїв, придуманих і розроблених як майстрами–професіоналами, так і господинями, які щодня дарують радість своїй сім’ї. Ви ознайомитесь з особливостями української кухні, знайдете багато порад щодо організації святкових столів, фуршетів, оформлення страв та правила їх подачі. Ви дізнаєтесь більше про харчову цінність традиційних та екзотичних продуктів, правила збереження їх поживних властивостей під час приготування їжі, а також про те, скільки можливостей можуть  приховувати в собі звичні для нас овочі, фрукти, прянощі.



Особливим розділом зібрані дитячі  кулінарні книжки. Рецепти в них хоч і не надто відрізняються від дорослих, але описи рецептів більш детальні. Книги яскраво ілюстровані. Усі ці видання об’єднує одно особливість – вони покликані спонукати батьків робити це разом з дітьми.



Яку б книжку Ви не обрали, нехай усі ваші страви виходять так само естетично і апетитно як на ілюстраціях, а процес приготування їжі щодня приносить море позитивних емоцій та зближує ваші родини. Бажаємо Вам, щоб вашими помічниками на кухні стали книжки, що представлені на нашій книжковій виставці.