субота, 25 травня 2024 р.

25 травня — День працівників видавництв, поліграфії і книгорозповсюдження

 

В останню суботу травня в Україні відзначають День працівників видавництв, поліграфії і книгорозповсюдження. У 2024 році він припадає на 25 травня.


Книжки  — невід"ємна частина нашого життя. Вони водночас є об"єктом і культури, і соціальної інформації. У людства немає досконалішого за книгу інструменту, щоб сформувати свідомість особистості, навчити її мислити та бути відповідальним членом суспільства. З появою різноманітних засобів інформації упродовж століття експерти зауважують про швидкий кінець ери книгодрукування, пророкуючи, що паперові видання швидко зникнуть взагалі. Проте видатний письменник і вчений У. Еко у книжці «не сподівайтеся позбутися книжок» запевнив світ, що «заходу галактики Гутенберга» не відбудеться.

Видання книг, журналів і газет – важка праця, що потребує не тільки високого професіоналізму, але й творчого підходу. Адже кожна друкована продукція має свій характер, який необхідно розпізнати і відобразити в оформленні. Завдяки наполегливій праці видавців, дизайнерів, верстальників і багатьох інших працівників, люди отримують якісні книги, журнали та газети.

Світовий досвід показує, що й у період розвитку інформаційних технологій, комп’ютеризації суспільства жоден із сучасних видів інформації не здатен замінити книжку, журнал чи газету або навіть конкурувати з ними. Друкована продукція залишається найпоширенішою й найдоступнішою.

У День працівників видавництв, поліграфії і книгорозповсюдження професійне свято відзначають люди, які займаються створенням макетів, версткою, підбором кольорової гами, підготовкою книг до друку і подальшим їх просуванням.

Щиро вітаємо працівників цієї важливої сфери з професійним святом! 

середа, 22 травня 2024 р.

Книжкова виставка " Наука для забезпечення людини та суспільства" (до Дня науки)

 


Вже понад двадцять років у третю суботу травня в Україні відзначають День науки. У 2024 році День науки в Україні припадає на 18 травня.

Сучасна наука – це сукупність багатьох дисциплін, які досліджують різні сфери діяльності. Через науку ми пізнаємо світ, тож у сучасному суспільстві вона відіграє важливу роль у багатьох сферах. Наука нерозривно пов’язана зі сферою технологій, значно полегшує наше життя, слугує людству й об’єднує усіх у прагненні зробити світ кращим.

Україна є державою з високим рівнем науки. Навіть у воєнний час вітчизняна наука проходить потужні трансформації та зміни, а сучасні наукові відкриття допомагають пришвидшити ці якісні зміни на краще.

Цього дня ми вшановуємо заслуги науки перед суспільством і наукові традиції, досягнення українських учених, якими ми цілком справедливо пишаємося і на яких покладаємо великі сподівання. За час стримування й відбиття російської збройної агресії військові науковці значно просунулися в напрацюваннях і розробках та щодня продовжують шукати нові рішення, які наближають Перемогу України.



Документи виставки розкривають найбільш актуальні наукові досягнення з проблем та розвитку галузей виробництва, розглядаються організаційно-методичні підходи до планування інноваційно-інвестиційних процесів на підприємствах, обґрунтовані основні напрямки вдосконалення промисловості України, зазначені необхідні ресурси та умови для реалізації вибраної стратегії реформування промислових підприємств України. Наукова технічна книжка розглядається як чинник гуманітарної безпеки країни, від якого залежить реалізація таких завдань, як національна консолідація, модернізація промисловості, розвиток промислових підприємств, актуалізація людського потенціалу тощо. Пропонуємо ряд книжок для ознайомлення які, сподіваємось, будуть цікавими і корисними для Вас, шановні користувачі студенти, спеціалісти та підприємці у різних  сферах промислового виробництва.



субота, 18 травня 2024 р.

Духовна імпреза - відкриття картин-стацій "Хресна дорога Христа - випробування України"



16 травня 2024 року до Всесвітнього дня вишиванки в Тернопільській обласній універсальній науковій бібліотеці відбулася духовна імпреза — відкриття виставки картин-стацій «Хресна дорога Христа — випробування України», які вишило подружжя тернополян Ярослава та Олег Ликтеї, заслужені майстри народної творчості України.

З вітальним словом до гостей заходу звернувся директор Тернопільської ОУНБ, заслужений діяч мистецтв України Валерій Бачинський, який запропонував присутнім вшанувати хвилиною мовчання пам’ять Героїв, полеглих у російсько-українській війні. Він наголосив, що «українці — нація сильних людей, які виборюють незалежність нашої держави. Схиляємо голови перед нашими Героями. Вишивка — це символ Перемоги українців. Наші кроки мають бути співрозмірні з кроками Ісуса Христа. Для Тернопільської ОУНБ почесно представляти вишиті картини подружжя Ярослави та Олега Ликтеїв».



Модерували захід Віра Горошок, завідувачка відділу міського абонементу, та Марія Вайшле, завідувачка відділу технічної літератури.

Віра Горошок розпочала духовну імпрезу з важливих для кожного українця слів: «Вишиванка — це генетичний код нації!» Всесвітній день вишиванки — це свято всіх, хто одягнутий у вишиванку, хто любить і шанує вишивку. Сьогодні український народ приймає свою нелегку та гірку долю, торує власну Хресну дорогу, несучи важкий хрест війни, лихоліть і випробувань.

Подружжя Ярослава та Олег Ликтеї на 14 унікальних картинах-стаціях «Хресна дорога Христа — випробування України» вишили шлях Ісуса Христа на Голгофу та присвятили їх сину, який загинув. «Дотепер ніхто в Україні, а можливо, й у світі не наважувався взятися за таку копітку й відповідальну роботу», — зазначила у своєму виступі Марія Вайшле.

Олег Ликтей із щемом розповів про те, як вони з дружиною Ярославою та небайдужими тернополянами вишивали картини впродовж двох років. «Головна ідея вишитих картин — пам’ять про нашого сина, який загинув, з яким ми розпочали вишивання», — зазначив пан Олег. Найціннішою зі всіх робіт для подружжя є перша стація. Саме до вишивання цієї картини встиг долучитися їхній син.


Упродовж заходу велично звучали музичні твори — Кант XVIII століття «Через поле України» та «Пісня люті» в авторському виконанні доцента Тернопільського національного педагогічного університету ім. В. Гнатюка, заслуженого артиста України Дмитра Губ’яка.

Вірш «На цвинтарі розстріляних ілюзій» Василя Симоненка продекламувала Валерія Раскіна, студентка І курсу факультету іноземних мов ТНПУ ім. В. Гнатюка.

«Мелодія ля-мінор» Мирослава Скорика звучала у виконанні Романа Стеця, викладача класу фортепіано, та Валентини Славінської, викладачки класу скрипки Тернопільського ліцею № 21 — спеціалізованої мистецької школи ім. І. Ґерети.

Учасників заходу до глибини душі схвилював вірш «На війну…», який зворушливо прочитала Валерія Раскіна, відомої тернопільської поетеси та громадської діячки Лесі Любарської, котра була присутня в залі.

Гості та учасники заходу мали можливість ознайомитися з вишитими картинами подружжя Ярослави та Олега Ликтеїв під музичний супровід бандуристок Олесі Гаврилюк, Олени Пархуць, Наталії Любінської, Сніжани Яцків — студенток Тернопільського музичного фахового коледжу ім. С. Крушельницької.

На завершення духовної імпрези у виконанні Романа Стеця та Валентини Славінської прозвучав «Романс» Юрія Щуровського.

Приємно зазначити, що на духовній імпрезі були присутні студенти ІІІ курсу факультету філології та журналістики ТНПУ ім. В. Гнатюка та І курсу соціально-гуманітарного факультету ЗУНУ з викладачками Наталією Ліщинською та Іриною Недошитко; Оксана Чайчук, генеральна директорка державної установи «Тернопільський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України» з представниками колективу; уродженка Маріуполя Лариса Шурховецька, яка проживає в Тернополі; користувачі й працівники книгозбірні.

Тернопільська ОУНБ є гарантом збереження національних цінностей та символу українського народу. Вишиванка символізує зв’язок поколінь, пробуджує високі патріотичні почуття в серці кожного українця!

четвер, 16 травня 2024 р.

Вишита мудрість поколінь (до Всесвітнього дня вишиванки)

 

Сьогодні ми відзначаємо одне з найяскравіших і найпатріотичніших свят - День вишиванки! Це свято об'єднує українців по всьому світу, нагадуючи нам про наші коріння, традиції та багатогранну культуру.

Відділ технічної літератури запрошує переглянути книжково-ілюстративну виставку «Вишита мудрість поколінь». Вишивка — це не тільки майстерне творіння золотих рук народних умільців, а й скарбниця вірувань, звичаїв, обрядів, духовних прагнень та інтелекту українського народу. Кожне рукоділля дарує радість, наснагу. А як приємно творити красу своїми руками! Неможливо забути ту чарівну мить, ті відчуття, коли робиш останній штрих — і творіння готове.



Книжково-ілюстративна виставка містить книги та періодичні видання, у яких розміщено зразки виготовлення великої кількості різнопланових робіт. Це обрядові рушники, весільні, обереги: скатертини, серветки, декоративні панно, чоловічі та жіночі вишиванки, картини вишиті в техніці графіки. Дивлячись на роботи, представлені в цих виданнях, переконуєшся, що українська вишивка, має велике значення в житті сучасної людини, адже вона віє на серце кожної людини чарами рідної землі, які наповнюють нас споконвічною могутньою силою українського народу. 

Нині вишиванка переживає піднесення і відродження, бо українці згуртувалися у підтримці власних традицій. Елементи візерунків все частіше використовують в дизайні одягу не лише українців. Носити вишиванку стало не лише патріотично, а й модно та ексклюзивно.

Шановні користувачі, заходьте до нашого відділу, створюйте свій світ, прислухайтесь до себе, і творіть! А ми Вам в цьому радо допоможемо.

 

середа, 8 травня 2024 р.

Тематична книжкова виставка «Паливно-енергетичний комплекс України в умовах євроінтеграції» (до Дня Європи)

 


Забезпечення економіки України різними видами енергії, палива — одне з найважливіших завдань системи управління економічної політики країни, необхідна умова її успішного і гармонійного розвитку. Формування, реалізування енергетичної політики України є надзвичайно важливою складовою економічної політики на шляху до євроінтеграції.

До Дня Європи в читальному залі відділу технічної літератури Тернопільської ОУНБ організована тематична книжкова виставка «Паливно-енергетичний комплекс України в умовах євроінтеграції». В експозиції виставки: монографії, матеріали міжнародних науково-практичних конференцій, збірники наукових праць,  навчальні посібники, періодичні видання, промислова та нормативно-технічна документація.



В книжках та періодичних виданнях представлених на виставці розглянуті основи галузевої економіки підприємств паливно-енергетичного комплексу (ПЕК). Наведені місце і роль ПЕК у національній економіці, його склад і структура. Особлива увага надається провідній галузі ПЕК – електроенергії. Розглянуті традиційні і сучасні методи економічного оцінювання ефективності, що підтверджується прикладами розрахунків. Виходячи з позицій сучасного менеджменту викладені основи управління енергетичними підприємствами, включаючи планування енергетичного виробництва.

 


Також розглянуті проблеми розвитку енергетики в умовах переходу до конкурентного ринку, основи структурної реформи електроенергії і основні її напрямки в умовах євроінтеграції. Розглянуто традиційні методи порівняльної і загальної економічної оцінки ефективності інвестицій і сучасний підхід до оцінки ефективності технічних рішень, пов’язаних з перебудовою підприємств паливно-енергетичних комплексів. Розглянуті принципи побудови і проектування діалогових людино-машинних систем керування режимами роботи енергосистем, що ґрунтуються на засобах автоматизації процесів пошуку і прийняття рішень.

 

Запрошуємо усіх бажаючих ознайомитись з матеріалами цієї виставки.

Ласкаво просимо завітати до бібліотеки!

пʼятниця, 3 травня 2024 р.

Щасливого Великодня!

 


З радістю вітаємо вас зі святом Великодня! У це світле свято, бажаємо здоров’я, щастя, любові, миру та душевного спокою. Нехай у Вашому домі завжди буде тепло і затишно, завжди вас оточує розуміння, любов і турбота! Світле свято Великдень – день, коли, здавалося б, неможливе може стати дійсністю, тому не переставайте вірити - вірити в Перемогу, вірити в ЗСУ. Зі святом!

З любов’ю та найкращими побажаннями, працівники відділу технічної літератури ТОУНБ.